Alkotmányosnak nyilvánította szerdán, június 21-én az alkotmánybíróság az új oktatási törvényeket egyöntetűen elutasítva a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és a Jobboldal Ereje beadványát. A bírák megállapították, hogy a jogszabályt a tervezet visszaküldésével kapcsolatos parlamenti eljárás követelményeinek megfelelően fogadták el, előírásai nem sértik a jogbiztonság, a kiszámíthatóság és a szabályok egyértelműségének elvét – számol be az Agerpres hírügynökség.
A két ellenzéki párt
május 24-én támadta meg az alkotmánybíróságon az új közoktatási és az új felsőoktatási törvényt arra hivatkozva, hogy annak bizonyos előírásai korlátozzák a gyermekek oktatáshoz való jogát és sértik a jogegyenlőség elvét. Emellett a két jogszabály jogalkotási „pontatlanságai” sértik a jogbiztonság, a kiszámíthatóság és a szabályok egyértelműségének elvét. Szerintük alkotmányba ütközik az az előírás, amely lehetővé teszi a diákok kizárását az iskolából, és diszkriminatívak a középiskolai felvételire vonatkozó előírások is.
Az USR szerint emellett sértheti a diákok és a tanárok magánélethez való jogát, hogy nincs szabályozva az iskolai térfigyelő kamerák felvételeinek felhasználása. A két ellenzéki párt úgy véli, ugyanakkor a felsőoktatási törvény is sérti az oktatáshoz való jogot azáltal, hogy csak a 30 év alatti egyetemi hallgatóknak nyújt árkedvezményt.
„Hátrányosan megkülönböztetik a szegény diákokat, akiknek nincs pénzük magánórákra a középiskolai felvételi előtt. Megkülönböztetik a meleg ételt biztosító iskolák tanulóit azoktól a diákoktól, akik nem ilyen szerencsések. Megkülönböztetik a biztonsági őrt megfizető iskolák diákjait azoknak a tanintézeteknek a tanulóitól, amelyeknek nincsenek erre anyagi lehetőségeik” – fejtette ki korábban Ştefan Pălărie USR-s szenátor.
Szabó Ödön, RMDSZ-es képviselő, oktatási szakpolitikus szerint
nincsen igazuk, és „elfelejtették elmondani”,
hogy a kicsapás nem egy végleges döntés, ugyanis csak a legsúlyosabb esetekben függeszthetik fel a diákot, akkor is maximum egy évre.
„Kisebbségi szempontból is nagyon jó hírnek tartom az alkotmánybíróság döntését, hiszen az új tanügyi törvényekben sikerült megőrizni a magyar közösség már meglévő jogait, ugyanakkor egy sor tanügyi kérdésben – akár a felsőoktatásban, akár a közoktatásban – előrelépés történt. Fontos, hogy kidolgozzanak egy románnyelv-tanulási programot, ehhez pedig finanszírozást kell biztosítania a kormánynak” – olvashatóak Szabó Ödön szavai a Maszol hírportálon.