Vietnámon a világ szeme, fotók: a Nemzetközi Teqball Szövetség és a Góbék Teqball Team Facebook-oldalai
Vietnámba költözött a teqball világ színe-java december elején, hiszen Ho Chi Minh városában rendezték meg a sportág 2024-es világbajnokságát.
Mi most mégis ugorjunk vissza kicsit az időben, Székelyudvarhelyre. Bár itt honosították meg a sportágat Romániában, mégis éveknek kellett eltelniük ahhoz, hogy nagy nemzetközi torna is érkezzen szülővárosunkba, ahol hazai közönsége előtt történő győzelme után világbajnok teqballosunkkal, Györgydeák Aporral beszélgettünk a közelgő világbajnokságról, amelyre már akkor elkezdte a felkészülést a Góbék Teqball Team játékosa.
Aztán majd egy hónappal később, közel 48 órás, vízumproblémák nehezítette, viszontagságos út után, végül célt ért a romániai válogatott és megérkezett Ho Chi Minh városába – jelentette Facebook-oldalán a Góbék Teqball Team. A csapat udvarhelyi játékosa elég egyértelmű célokat fogalmazott meg a világverseny előtt: megkoronázni idei tökéletes teljesítményét – 2024-ben senkinek sem sikerült megvernie egyéniben – és visszahódítani a vébécímet. Miután megvolt a terepszemle is a helyszínen, a vietnámi metropolisz központjában, reggel
kezdődhetett a tánc.
Apor első ellenfele a brazil Matheus Ferraz volt a csoportmérkőzések során és ahogy az udvarhelyi világbajnok klubja fogalmaz, „győzött is a székely tánc a brazil szambával szemben”. A második csoportmeccsen a macedón Dimitar Peichikovski következett, akit úgy győzött le Apor két szettben, hogy mindössze egy megnyert pontot engedett ellenfelének.
Teqballosunkat az sem zavarta meg, hogy a hatalmas esőzések miatt a következő napra tervezett egyenes kieséses szakasz meccseit elhalasztották. Egy nap csúszás után a legjobb 32 között az osztrák Alexander Hamm, a 16 között a libanoni Ahmad Arabi próbálta megállítani Aport, akinek nem hogy az ők, de a világranglista ötödik francia Hugo Rabeux legyőzése sem okozott gondot a legjobb 8 között.
Négyen maradtak. Nagy meglepetésre a háromszoros világbajnok, Blázsovics Ádám – akivel Udvarhelyen is döntőzött Györgydeák – nem volt köztük. Az egyik ágon Apor és a thaiföldi Boonkoom Tipwong, a másik ágon a lengyel címvédő, Adrian Duszak, aki a legutóbbi vébédöntőn tört borsot Apor orra alá, és a párosban többszörös világbajnok szerb, Nikola Mitro, aki Blázsovicsot is búcsúztatta.
És mint szombaton, december 7-én kiderült, ő állta útját annak is, hogy Apor visszavágjon Duszaknak az előző vébédöntőért, hisz Mitro és az elődöntő jelentette a végállomást a lengyelnek. Apor Tipwongot is két vállra fektette, a nagyobb meglepetés mégis az volt, ahogyan sikerült a döntőben diadalmaskodnia a szerb ellenlábasa ellen, hiszen minden idők legsimább vébédöntőjét hozta össze, 12-5 és 12-2 arányban nyerte a játszmákat, kérdés sem fért hozzá, hogy ő férfi egyéni szám legjobbja.
Apor ezzel Románia negyedik aranyérmét szerezte a sportág világbajnokságain, férfi egyéniben a harmadikat, saját magának pedig a második vébéaranyát, amivel közel került a legsikeresebb Blázsovics Ádámhoz, aki háromszor hódította el a legrangosabb trófeát.
Dupla?
Bizony erre is lehetősége volt Györgydeáknak, aki Barabási Kingával az oldalán vegyes párosban is asztalhoz állt a vietnámi versenyen. A férfiakéhoz képest – akiknek a mérkőzéseit halasztani kellett – a többi kategóriában még nagyobb felfordulást okozott a folyamatos esőzés. Minden más kategóriában a csoportmérkőzéseket egyenes kieséses szakasz váltotta fel az legelső mérkőzésektől kezdődően.
A székely duó nagyszerűen menetelt egészen az elődöntőig, itt következtek a thaiföldiek, akik egy nagyon kiélezett meccsen állták Aporék útját. Románia vegyes párosa így bronzéremmel térhet haza Vietnámból – ugyanis idén a harmadik helyért nem játszottak helyosztót, az elődöntők vesztesei bronzéremmel zártak.
A thaiföldiek egyébként taroltak, a megnyerhető 5 aranyból 4-et is ők szereztek meg, Apor az egyetlen, aki nem thaiföldi versenyzőként állhatott a dobogó tetején Ho Chi Minhben. A vegyes párosok versenyében Suphawadi Wongkhamchan és Phakpong Dejaroen szerezték meg a győzelmet. Wongkhamchan kiegészülve Jutatip Kuntatonggal a női páros versenyt is megnyerte. Utóbbi ráadásul egyéniben is legyőzhetetlen volt a nők versenyében, amelyet Barabási Kinga a dobogó harmadik helyén zárt. S nem fogsz meglepődni, a férfiak versenyét is Thaiföld nyerte, mégpedig Sorrasak Thaosiri és Jirati Chanliang összeállítású kettős.