„Messzemenően a legnépszerűbb vagyok a választók körében”. A polgármester az új pártjáról feltett kérdéseinkre is válaszolt.
A fotók archív felvételek.
Miután Derzsi László bejelentette, hogy szívesen indulna a polgármesteri tisztségért az RMDSZ jelöltjeként, arról kérdeztük az MPP és az EMNP politikusait, hogy mit szólnak hozzá, tudtak-e róla, látnak-e más potenciális jelöltet, és kivel készülnek ők maguk a júniusi csatába, amit helyhatósági választásoknak nevezünk. Különösen, hogy a koalícióban már a szejkei botrány óta nincsen egység sem a tanácsban, sem a 2016-ban közösen indított polgármester támogatását illetően. Gálfi Árpád pedig az MPP-ből való kizárása után felvetette, hogy függetlenként is indulna, most meg saját pártot készül alapítani. Vajon mi vitte erre, és kit vinne magával?
Kampányfogás és tudathasadás
Mike Leventét, a Gálfi leváltásával vált MPP helyi elnökét nem érte váratlanul Derzsi bejelentése, mert eleve potenciális jelöltnek tartotta, de nem akarnak ötleteket adni “az ellenfélnek”, hogy ki lehetne a kihívója párton belül, nem is foglalkoznak velük, inkább a saját problémáikkal. Ha meglesz a biztos jelölt az RMDSZ részéről, akkor fognak viszonyulni hozzá, egyelőre csak kampányfogásként (sic!) tekint Derzsi bejelentésére.
– Ön indulna? – Nem, most hallom először. Még nincs, de valószínűleg lesz jelölt, mert az MPP nem tudná más párt, az ellenfél jelöltjét támogatni. Lesz egy saját jelöltállítási módszer, dolgoznak rajta, azt át kell, hogy vigyék a koalíciós, fúziós egyeztetésen. Csakhogy – Mike is úgy látja, hogy – a Néppárt udvarhelyi szervezete kiáll Gálfi mellett. “Valószínűleg tudathasadásban vannak, vagy rövid a memóriájuk, de az országos Néppárt nem támogatja Gálfit, szóval el kell, hogy döntsék, mit akarnak. Egy a cél: Gálfi helyett egy kompetensebb, más típusú polgármester kell, aki tud érvényesülni, “külpolitikában” (Bukarestben, Budapesten), tud együttműködni a községekkel, a megyével”.
Markáns aspiráns kerestetik
Bár nem tudott Derzsi László szándékáról, nem lepte meg a bejelentés Orbán Árpád alpolgármestert sem, az MPP másik húzóemberét, aki viszont – a szejkei balhé ellenére – nem fordított hátat Gálfinak.
„Ő az RMDSZ egyik vezető helyi politikusa, többek között az önkormányzati frakciójukat fogja össze kisebb-nagyobb sikerrel” – nyilatkozott Derzsiről, de nem bocsátkozott találgatásokba a lehetséges kihívóját illetően. Sem az RMDSZ-en belül, sem azon kívül.
„Több mint három éve kijelentettem, hogy nem áll szándékomban polgármester-jelölt lenni Székelyudvarhelyen, s a szavamat a változó körülmények ellenére is betartom” – szögezte le, abban bízva, hogy lesz „markáns aspiráns a városvezetői tisztségre” az Erdélyi Magyar Szövetség (MPP–EMNP) részéről. Saját szerepvállalását, akár egy újabb alpolgármesteri mandátum formájában, abbéli reményéhez kötötte, hogy a két párt politikusai „lesznek olyan bölcsek”, alázatos és jó emberek, hogy közös célt tudjanak megjelölni, és így többséget tudnak szerezni a helyi tanácsban.
Nem ért egyet
a jelöltállítással kapcsolatban Ölvedi Zsolt, az EMNP helyi elnöke és frakcióvezetője, aki úgy nyilatkozott hétfőn portálunknak, hogy az EMSZ-nek valószínűleg nem lesz helyi jelöltje az idei helyhatósági választásokon, mivel a szövetségről kötött szerződésben nincs megszabva, hogy feltétlenül minden helységben jelöltet kell állítani. Ismert, hogy a szejkei botrány és Gálfi leváltása óta a két udvarhelyi szervezet nem ért egyet abban, hogy kit kellene támogatniuk.
Ölvedi azt állította: nem tudott sem Derzsi szándékáról, sem más RMDSZ-es kihívóról, de még a bejegyzés alatt levő „Gálfi-pártról” sem, így nem is merült fel, hogy belépjen, ehhez előbb ki kellene lépnie a Néppártból. A Néppárt szerinte támogathatja helyi szinten Gálfit, mert ez nem mond ellent a szövetségi szabályzatnak és a törvénynek. A közös önkormányzati képviselői listáról még nem egyeztettek az MPP vezetőségével.
Várja őket Gálfi
Egy másik megkérdezett EMNP-s politikus viszont nem tagadta, hogy tudott az új alakulatról, és hajlik is arra, hogy belépjen, ha lesz erre lehetősége. Szerinte, akiknek nem a párt a fontos, hanem a város, és támogatják Gálfit, azok valószínűleg átállnak majd az új pártba, minthogy függetlenként induljanak tanácsosnak. Hiába az országos szintű fúziós szándék, nem lát jövőt Udvarhelyen a koalíciónak, mert rég megbomlott az egység, nem hiszi, hogy lesz közös jelölt vagy közös lista.
Demokráciai robbanás az RMDSZ-ben
Derzsi László lehet az RMDSZ jelöltje a választásokon, de mit szól ehhez a párt? Háttér.
“A kezdeményezést az indokolta, hogy közel négyéves városvezetői tapasztalatom alapján egyre inkább érzem, hogy Székelyudvarhely az erdélyi magyar pártok csatáinak áldozatává válik, ha ezt így folytatjuk. (…) Ezt a pártot azért indítottuk útjára, hogy bármilyen politikai meggyőződésű, tenni akaró székelyudvarhelyi embernek lehetőséget biztosítsunk arra, hogy tegyen városunkért, az országos politikai érdekek befolyása nélkül. (…)” – válaszolta Gálfi a pártalapításról szóló cikkünk megjelenését követően, e-mailben. Hangsúlyozta, hogy a Székelyudvarhelyért Párt kifejezetten helyi pártként működne, a törvény értelmében kizárólag székelyudvarhelyi ügyeket kezdeményezhet és karolhat fel.
Arról viszont nem kívánt nyilatkozni, hogy milyen céllal hozta létre Ember Attila, az ő jobbkeze, leendő párttársa, a Tiszta Kezekkel Udvarhelyért Mozgalom nevű egyesületet.
A leendő tagságról a polgármester a következőket mondta: “Ha bejegyzésre kerülne a párt, akkor természetesen bárkit szívesen látunk a tagjai között, aki Székelyudvarhelyért akar tenni úgy, hogy közben nem akar más egyéni, vagy országos pártérdekeket kiszolgálni. Én akkor érezném, hogy ez a párt, amennyiben bejegyzik hivatalosan, elérte a célját a tagságot illetően, ha nem csak a Néppártból, hanem az RMDSZ-ből és az MPP-ből is átállnának hozzánk”.
Mi más hajtaná,
ha nem egy saját tanácsosi lista indítása a közelgő helyhatósági választásokon, ezt a szándékot mégsem kívánta megerősíteni. Szerinte ez olyan, mintha a szociális lakásra való kérelem leadásakor már a berendezésen kellene gondolkoznia. “Szerintem ez egy túlságosan korai kérdés. Álmodozni lehetne, de én nem az álmodozók közé sorolom magam. Ezen ráér akkor gondolkodni, amikor egy bejegyzett, hivatalosan működő pártról beszélhetünk”. Tájékoztatása szerint a Székelyudvarhelyért Párt még a kérvényezés szintjén áll, leadták a szükséges iratokat, kaptak egy iktatószámot, de még a tárgyalás időpontja sem ismert.
Gálfi viszont nem zárta ki annak lehetőségét, hogy – bejegyzése esetén – az új párt színeiben induljon újabb polgármesteri mandátumért, de egyelőre valószínűbbnek tartja a függetlenként való jelöltetését. Amikor az esélyességéről kérdeztük, azt válaszolta: “Én nem végeztettem semmilyen felmérést, de tudomásom van arról, hogy készültek felmérések Székelyudvarhelyen, egyes pártok megbízásából. Pletykák szintjén hallottam, hogy messzemenően a legnépszerűbb vagyok a választók körében, de senki ne gondolja, hogy ettől magabiztosabb lettem. Én végzem a dolgomat, elindulok a választásokon jelöltként és a választók majd eldöntik, hogy nekem szavaznak-e bizalmat, vagy más vezetőt állítanak a város élére”.