Amerikai luxusterepjárót vehettek az erdélyi média támogatására szánt pénzből

A szerző, Lukács Csaba felvételei.

Amerikai rapperek, fekete élsportolók és egyes hollywoodi sztárok autójaként ismeri a világ a Cadillac Escalade terepjárót. Egy ilyen luxuskocsi előtt pózolt Dzsudzsák Balázs labdarúgó is, amikor az emírségekbe szerződött az al-Vahda csapathoz – a dúsgazdag klub ezt adta szolgálati járműként a játékosainak. És nem mellesleg az amerikai elnökök is ennek az autógyárnak, vagyis a Cadillacnek a speciális autóit használják elnöki luxuslimuzinként 1993 óta.

A Magyar Hang egy budapesti autókereskedésben bukkant rá erre a Cadillac Escalade 6.2 V8 Sport Platinum járműre, aminek a forgalmijában tulajdonosként egy szintén budapesti nonprofit KFT, a Magyar Médiaszolgáltatást Támogató Központ (a továbbiakban MMTK) áll. A cégről később bővebben írunk, előbb

lássuk a hétszemélyes luxusverda paramétereit:

a kilencéves, 137.818 kilométert futott járművet 15 millió 490 ezer forintért árulják (nagyjából 40.000 euró, azaz 200.000 lej). Az ár azért ennyi, mert aki megveszi, egy hétszemélyes, faberakásos, bőr belsős, memóriás utasüléssel rendelkező luxusjárművet fog birtokolni, amelynek a 6.162 köbcentiméteres motorja 409 lóerővel repíti a két és fél tonnás monstrumot.

A luxusterepjárót 2015 januárjában gyártották Amerikában, a hazai jármű szolgáltatási platform adatai szerint Magyarországon 2021. február 12-én jegyezték be, és az idei év végéig érvényes a műszakija. A régió legnagyobb autós adatbázisa, az mobile.de adatai szerint egy ilyen típus újonnan 140 ezer euró körüli összegbe kerül. Hatévesen (ennyi idősen vette meg a magyar cég) futásteljesítménytől, állapottól és persze a benne lévő extráktól függően 50-60 ezer eurót kérnek érte.

Nem csak megvenni drága, fenntartani is. Egy ekkora űrtartalmú motorral rendelkező jármű éves cégautó adója 492.000 forint (nagyjából 6.000 lej). A fogyasztása a gyári adatok szerint 16-18 liter benzin 100 kilométerenként, az üzemanyagtankja 24 gallonos, vagyis 91 liter benzin fér bele. Ha tele akarjuk tankolni egy átlagos árakat alkalmazó kúton, akkor legalább 55 ezer forintot (700 lejt) hagyunk az ottani kasszában.

Az adóforintok útja

És most nézzük az MMTK-t. A magyar adófizetők pénzéből eddig több mint tízmilliárd forintot (25,5 millió euró) költöttek arra, hogy felvásárolják az erdélyi magyar nyelvű média többségét és egy, az anyaországbeli KESMÁ-hoz hasonló alapítvány ernyője alá tereljék őket. Ez az Erdélyi Médiatér Egyesület, ami akkor még Demeter Szilárd ellenőrzése alatt állt – ő büszként nyilatkozta, hogy ennek a szervezetnek a „nem hivatalos nagykövete.”

A magyar közpénzt a Bethlen Gábor Alap adta az erdélyi szervezetnek – tavaly közadatigényléssel sikerült rövid ideig betekinteni a 2019-es és 2020-as elszámolásba a Magyar Hangnak, amelynek két órát adtak a több ezer oldalas dokumentum átnézésére egy monitoron, ahol a táblázatok többségét 90 fokban elforgatták, hogy nehezebb legyen megtalálni a lényeget. Ráadásul nem használhattak elektronikus eszközt, középkori íródeákként kockás füzetbe kellett jegyzetelni. Ekkor került elő az Erdélyi Médiatér Egyesület és az anyaországi MMTK közötti 37/2019-es iktatószámú szerződés, amelyben ez állt: teljes körű menedzsment, akvíziciók, cégvásárlások előkészítése, új akvizíciók beillesztése a cégcsoport működésébe, működési stratégia előkészítése, bevezetése, már folyamatban lévő támogatások koordinálása, támogatás elszámolásának koordinálása. Magyarán kiszervezték az erdélyi médiacég vezetését Budapestre.

A cikksorozat az uh.ro és a Magyar Hang együttműködése keretében jelenik meg.

A sorozat első része: Hogyan épített médiabirodalmat a Fidesz Erdélyben? (1. rész)

E szerződés alapján az Erdélyi Médiatér Egyesület akkor éppen 250+21 millió forintot (690 ezer euró) küldött vissza a budapesti cégnek az anyaországtól kapott közpénzből. Ekkor a Médiatér vezetésében Demeter Szilárd barátai-ismerősi voltak: Mohácsi-László Árpád elnök, Horváth István alelnök, Mihálka Melinda titkár.

A jelenleg alig két alkalmazottal működő mikrovállalkozást, az MMTK-t 2019 májusában vették át a Demeter Szilárdhoz köthető személyek: Harmos Beáta Ildikó ekkor lett lett az ügyvezető, és maradt ebben a tisztségben egészen tavaly áprilisig. Hasonló dolog történt a társaság tagjaival is: Harmos 2019 áprilisában lett tulajdonos az erdélyi Nemes László Leventével együtt, akiket aztán 2021 májusában Petróné Varga Edit váltott. (Nemes volt az, aki 2022 végén az erdélyi médiacég ügyvezetőjeként egy száznál is több résztvevős online értekezleten bejelentette az összes nyomtatott sajtótermék decemberi bezárását az ottani szerkesztőknek és vezető újságíróknak.)

Demeter emberei küldték Demeter embereinek a pénzt

Itt megint tegyünk egy kitérőt: tavaly agusztusban arról írt a Magyar Hang: Demeter Szilárdnak van egy bizalmas háttérember hármasa, akiket egyik forrásunk a „borzalmas háromnevűekként” aposztrofált: Tímár Alpár László, Petróné Varga Edit és Harmos Beáta Ildikó. Ők jellemzően csomagban érkeznek oda, ahova Demeter küldi őket, mint a saját pénzügyi-gazdasági bizalmasai. Ha belenézünk a magyar cégnyilvántartásba, Tímár volt már a Kárpát-medencei Tehetséggondozó Nonprofit Kft. és a PetőfiIrodalmi Ügynökség ügyvezetője is (utóbbinál felügyelőbizottsági tag Petróné), míg a Petőfi Kulturális Ügynökség Nonprofit Zrt.-ben Tímár igazgatósági, Petróné pedig felügyelőbizottsági tag volt. A Nemzeti Tehetséggondozó Nonprofit Kft.-ben tavaly őszig ez a hármas volt az ügyvezető-, a gazdasági- és az adminisztrációs igazgató. Felbukkantak Erdélyben is – ottani forrásaink szerint az Erdélyi Méditér Egyesületben ugyan formálisan nem volt benne, de Tímár „fújta a passzátszelet”, ő volt az erős ember és döntéshozó, mint Demeter fő bizalmasa.

Szóval a pénzszivattyú úgy működött: a BGA-tól megérkezett a pénz Erdélybe a Médiatérhez, annak egy részét Demeter Szilárd ottani emberei visszaküldték Budapestre az MMTK-hoz, ahol Demeter budapesti emberei elköltötték. Nem keveset: az Opten céginformációs rendszer adatai alapján az MMTK bevétele 2018 és 2023 között összesen 1 milliárd 660 millió forint volt (több mint 4 millió euró), miközben kétszer is sikerült negatív üzemi eredmény produkálni: 2019-ben mínusz 20 millió forintot, 2022-ben pedig -16 milliót.

2021-ben, amikor a luxusverdát megvásárolták, 450 millió forint (1,1 millió euró) volt az értékesítés nettó árbevétele. Hogy ez a pénz honnan jött, pontosan kiderül az azévi mérlegükből: „az értékesítés nettó árbevételéből 450.000 ezer forint egy szerződésből származó, közösségi adóalanynak nyújtott főtevékenység szerinti exportszolgáltatás bevétele.” Magyarán a teljes összeg a romániai bejegyzésű Erdélyi Médiatér Egyesülettel megkötött egyetlen szerződés eredménye.

Az Erdélyi Médiatérnek egyébként akkor már nem ment ilyen jól: 2022 végén bejelentették, hogy bezárják az összes nyomtatott sajtóterméküket (a Krónika országos, valamint a Székelyhon és Székely Hírmondó regionális napilapokat, a Heti Hirdető heti-, valamint a Nőileg havi magazint), és megválnak a dolgozóik hetven százalékától.

Eközben Budapesten valaki (vagy valakik) egy Cadillac Escalade 6.2 V8 Sport Platinummal csapatták – hogy pontosan ki használta a luxusterepjárót évekig, csaknem húszezer kilométeren át, azt nem tudtuk kideríteni. Ha olvasóink közül emlékezik valaki a SND 003-as rendszámú hófehér Cadillacra, és tudja, ki ült benne, ne habozzon megírni a szerk@hang.hu címre!

Hogy miért eladó most a jármű? Mint tavaly a Hang megírta, Demeter Szilárd megbukott a határon túli mediaprojektjével, és lecserélték az embereit. Azóta teljesen új vezetőség van az Erdélyi Médiatér Egyesületben, és az MMTK tulajdonosa is egy román származású, NER-közeli üzletember, Radu Morar lett.

Úgy látszik, az új emberek nem akarnak egy Cadillacban feszíteni.