Szakács Paál István Székelyudvarhely polgármestere.
Fotók: GÁL ELŐD
Jó reggelt kívánunk kedves olvasóinknak! Bő hét telt el a székelyudvarhelyi önkormányzati testület megalakulása óta, és máris elkezdik újonnan megválasztott vezetőink a munkát. Muszáj is, hiszen csütörtökön már rendes havi tanácsülésre várnak.
A soron kívüli tanácsülésen három napirendi pontot fognak tárgyalni. Az egyik az ülésvezető elnök megválasztása, a másik a szakbizottságok megalakulása, a harmadik pedig az alpolgármester személye lesz. Több név is közszájon forgott, kíváncsian várjuk, hogy közülük lesz valaki befutó, vagy valaki teljesen mást választanak maguk közül a tanácsosok.
Venczel Attila főjegyző.
Mint a törvény előírja, az alpolgármester a polgármesternek alárendelt tisztségviselő, aki helyettesíti őt szükség esetén, és akinek feladatai egy részét delegálhatja. Az alpolgármestert a polgármester vagy a tanácsosok javaslata alapján titkos szavazással választja meg az önkormányzati testület. Az alpolgármester megtartja tanácsosi funkcióját is, de az annak kijáró fizetség nélkül. Azaz továbbra is szavazati joggal rendelkezik a tanácsüléseken eltérően a polgármestertől, aki csak összehívja a tanácsülést, illetve előterjeszti a javaslatokat, majd végrehajtja a polgármesteri hivatal munkatársaival a tanács által elfogadott határozatokat.
9 óra 3 perckor
A főjegyző járul a mikrofonhoz, hogy elmondja, az első testületi ülést három napirendi ponttal hívták össze. Három, pótlistáról bejutó képviselő mandátumát érvényesítette a bíróság, az ők eskütétele van ma még programon.
Boros Viktória RMDSZ-es önkormányzati képviselő iktatása.
Ilyés Szabolcs és Tubák Nimród igazoltan hiányzik. A mai tanácsülés törvényesen megtartható. Boros Viktória, Jakab Zoltán és Élthes Előd Etele mandátumát érvényesítette a bíróság a pótlistákról, ők ugyanazon a folyamaton mennek át, mint a múlt héten beiktatott önkormányzati képviselők – folytatja a főjegyző.
9 óra 7 perckor
Venczel Attila főjegyző felolvassa az eskü szövegét román, majd magyar nyelven, aztán ugyanezt az RMDSZ-es Boros Viktória, az SZP-és Élthes Előd Etele, majd a szintén RMDSZ-es Jakab Zoltán is elmondja. Mindenkit állva hallgat, aztán megtapsol a közönség. Ezzel Székelyudvarhely városa 18 megválasztott és mandátumérvényesítéssel rendelkező tanácsossal rendelkezik, jelenti be a főjegyző.
Szakács Paál István polgármester, Derzsi László RMDSZ-es képviselő és Venczel Attila főjegyző.
Ülésvezető elnököt választanak. Bálint Attila áll fel, Derzsi Lászlót javasolja az RMDSZ-frakció részéről. Egyöntetűen megszavazzák.
9 óra 14 perckor
Derzsi László folytatja a második napirendi ponttal: 5 szakbizottság alakul, az RMDSZ részéről Bálint Attila, az SZP-től Bálint Csongor Attila sorolja a neveket. Az SZP esetében egyelőre csak Bálint Csongor Attila és Élthes Előd Etele lehet szakbizottsági tag, hiszen Györgydeák Etelka Laura mandátuma még nem lett érvényesítve, amint erre sor kerül, ő is helyet kap majd a szakbizottságokban.
A gazdasági-pénzügyi, programok és pályázatok ügyében illetékes szakbizottság elnökének javasolják Hajdó Csabát, a titkár Pál Boglárka, tagok: Arros Orsolya, Ilyés Szabolcs György, Derzsi László, Hajdó Csaba, Tornai Szilárd, László Zsolt, Dávid Endre, dr. Simon Károly, Pál Boglárka, Boros Viktória és Bálint Csongor Attila.
Boros Viktória, Jakab Zoltán és Bálint Attila RMDSZ-es képviselők.
A szocio-kulturális, családjogi, ifjúsági, turisztikai és vallásügyi szakbizottság elnökének dr. Simon Mária Tímeát, titkárnak Tornai Szilárdot javasolja az RMDSZ. A tagok: Kakassy Norbert, Berde Zoltán, Tornai Szilárd, Tubák Nimród, Dávid Endre, dr. Simon Mária Tímea, Pál Boglárka, Jakab Zoltán és Bálint Csongor Attila.
Az egészségügyi, tanügyért és sporttevékenységekért felelős szakbizottságnak Kakassy Norbert az elnöke, László Zsolt a titkára, tagok: Arros Orsolya, Kakassy Norbert, Hajdó Csaba, Tubák Nimród, László Zsolt, Simon Károly, Bálint Attila, Jakab Zoltán és Élthes Előd Etele.
A terület-, városrendészeti és környezetvédelmi szakbizottság elnöke Berde Zoltán és titkára Boros Viktória, tagjai Ilyés Szabolcs György, Derzsi László, Berde Zoltán, Boros Viktória és Bálint Csongor Attila.
A Jogi, bel- külkapcsolati, vagyoni és közszolgáltatási ügyekért felelős szakbizottság: Arros Orsolya, Ilyés Szabolcs György, dr. Simon Mária Tímea, Bálint Attila és Élthes Előd Etele. Elnöke Arros Orsolya, titkára Bálint Attila.
A szakbizottságok megalakítása után néhány perc szünetet rendelnek el, hogy a jogi bizottság véleményezhesse az alpolgármester megválasztásáról szóló határozattervezetet.
Élthes Előd Etele, Bálint Csongor Attila és Györgydeák Etelka Laura, a Székelyudvarhelyért Párt tanácsosai.
A jegyző ismerteti az alpolgármester megválasztásának törvényes keretét. A megválasztás titkos szavazással történik, abszolút többségre lesz szükség, jelen pillanatban ez 10 szavazatot jelent. Az a személy is szavazhat, akire javaslatot tesz a tanács. Jelen pillanatban egy javaslatról tudnak, de a polgármesternek adja a szót, hogy tisztázza.
9 óra 23 perckor
Szakács-Paál Istvánnál a mikrofon, gratulál az új képviselőknek, akik letették az esküt. Gondolkodott, kit javasoljon: agilis, proaktív személy, műszaki készségekben is jártas, amikben a polgármester kevésbé érzi kompetensnek magát. Dávid Endrét javasolja. Nincs más javaslat. Venczel nevesítéseket kér a két párt részéről, hogy segítsenek a szavazatszámlálásban. Arros Orsolyát az RMDSZ és Bálint Csongor Attilát az SZP részéről javasolják, Antal-Veimberger-Pálfi Noémi pedig a polgármesteri hivatalt képviseli a szavazóbizottságban.
Dávid Endre, Székelyudvarhely alpolgármestere.
9 óra 31 perckor
A jogi szakbizottság pozitívan véleményezte a tervezetet. A szavazólapok elő vannak készítve. A szavazás alatt mindent meg kell tenni, hogy az titkos legyen. Az asztalon található urnába kell helyezni a szavazólapot. A tanácsosok egyenként, a jegyző szólítására érkeznek az urnához – mondja a jegyző.
Az ülésvezető rövid szünetet rendel el addig, amíg a szavazatszámláló bizottság végzi a dolgát.
16 szavazat érkezett, mindegyik érvényes és mindegyik Dávid Endrére érkezett jelentette be Arros Orsolya.
A főjegyző és az ülésvezető gratulál az új alpolgármesternek, Derzsi felkéri, hogy mondja el székfoglaló beszédét.
Arros Orsolya RMDSZ-es képviselő.
Arisztotelész gondolataival kezd Dávid. Egy ember három tevékenység útján válhat igazán szabaddá, mindhárom a szépséghez kapcsolódik: akik szépeket írnak, akik szép dolgokról gondolkodnak, és akik szép dolgokat cselekszenek. Ez utóbbiak a közösségért, a poliszért vállalt tevékenységek, ilyen értelemben a politikusok is szabad emberek lehetnek, amikor nem saját magukért cselekszenek, hanem mindenkiért.
– Számomra ez a munka ezért nemes, ezért szeretnék mindenki alpolgármestere lenni, Sarolta nénié a kicsi posta mögül, Sándor bácsié a sakkasztal mellől, Koppányé a skateboard pályáról, Zsigáé a Fehér bejáratból. Elérkezett az idő, hogy most már a város is meghallgassa az embereket és odafigyeljen rájuk, mert a város nem az épületekből, utcákból és parkokból áll, hanem az emberekből. Mi vagyunk Székelyudvarhely, ezért szeretnék én mindenki alpolgármestere lenni. Nem az lesz a kérdés, hogy mit szeretne Dávid Endre, hanem az, hogy mit szeretnének a székelyudvarhelyiek. Milyen jó, hogy adott a politikai keret, hogy megvalósuljon, az, amit a székelyudvarhelyiek akarnak – örvendezik.
Tisztázza, hogy mi a politika: minden, ami közügyekkel kapcsolatos a közlekedési infrastruktúrától az egészségügyért, oktatásért sorolja. Munkára fel, hajrá Székelyudvarhely! – felkiáltással fejezi be a beszédét.
Mivel nincs több napirendi pont, Derzsi László az ülést berekeszti. Csütörtökön, a rendes havi önkormányzati ülésen találkozunk!