Egy másik Románia volt, amiben legutóbb találkoztunk kedves uh.ro olvasók, hallgatók. November 24-én éjjel megrengette az országot a Tik-Tok-guru Călin Georgescu első helyre kerülése és azóta egyre mozgalmasabb az életünk. Ijedtség és pánik, értetlenség, a vezető politikai elit válságban van, az RMDSZ hallgat és menti a bőrét, de közben megfellebbezték az első forduló eredményeit, és az Alkotmánybíróság szerint újra kéne számolni több, mint 9 millió szavazatot. Jaj, és azt se feledjük, hogy vasárnap új parlamentet is kéne választani, ahol jó lenne, ha nem 40 százalékban ülnének szélsőjobbos alakok. A héten egyébként szorgosan folytatódott az RMDSZ-es elit vagyonnyilatkozatainak a tematizálása az uh.ro, a Transtelex és az Átlátszó Erdély felületein, a Képviselőfánk rovatban, ezekből is csipegetünk kicsit.
Sziasztok, ez itt a Tilos a Bé, az uh.ro zajcsökkentő műsora, én Kiss Anna vagyok, és félek attól, hogy túltolja az ország a szélsőjobbot.
Egy olyan buborék pukkant vasárnap ki, amely évek óta csak nőtt és nőtt, és a politikum nem volt hajlandó tudomást sem venni róla, még akkor sem, amikor már egyértelmű volt, hogy ez egy elefánt a porcelánboltban. A társadalmi elégedetlenség, amely most ezekben a „protest” szavazatokban mutatkozott meg, teljesen jogos. Széles rétegek lettek hátra- és magukra hagyva, hogy a létminimum alatt oldják meg maguknak az életet, közben pedig azt látták, hogy az intézmények nem az ők, hanem a politikum érdekeit szolgálja, másoknak egyre több és jobb lesz az élet, addig nekik egyre nehezebb és elviselhetetlenebb.
Călin Georgescu annak az eredménye,
hogy Klaus Iohannis, a PSD, a PNL és az RMDSZ az elmúlt 10 évben eljátszotta az emberek intézményekbe, igazságszolgáltatásba, a képviseletbe és a politikumba vetett hitét. És ezt most nagyon nehéz lesz visszaépíteni.
Szóval röviden, ki is ez a Călin, aki azt mondja magáról, hogy majd megmenti a román népet?
Számos nemzetközi intézménynek dolgozott, és annak ellenére, hogy szakmáját tekintve agronómus és talajtudományból doktorált, nem hiszi el, hogy valóban egy klímaváltozás kellős közepén lennénk. Szerinte a víz olyan részecskéket és energiákat tartalmaz, amelyek jótékonyak az emberre nézve, és épp azért palackozták nekünk a multik, hogy elzárjanak minket ettől az energiától. Nem hiszi, hogy az ember valaha is elért volna a holdra, nem hiszi, hogy a covid létezik, hiszen nem látta sosem a vírust, és szerinte a cukros üdítőitalokban nano chipek vannak. Kijelentései között olyanok is voltak, hogy örül annak, hogy nem kerültünk be a schengeni övezetbe, hogy szerinte a NATO a világ leggyengébb katonai szervezete, az EU-ban sincs sok keresnivalónk, hiszen nincs kelet vagy nyugat, csak Románia van.
Nagyon is kedveli Putyint, és szerinte jól fogna Romániának egy kis orosz bölcsesség. És tudom, hogy ezek a kijelentések kísértetiesen ismerősek az erdélyi magyarságnak, hiszen pont ez folyik ki Orbán Viktor szájából is, ha kell, ha nem. Csakhogy Georgescu azt is mondja, hogy Ion Antonescu és Zelea Codreanu hősök voltak. Miközben ez a két személy masszívan járult hozzá a zsidók és egyéb kisebbségek kínzásaihoz, irtásához és deportálásához a haláltáborokba, Antonescu például kimondottan jó kapcsolatot ápolt a náci Németországgal. És általában azok az emberek, akik fasisztákat éltetnek, maguk is azok. És az ilyenek nem válogatnak kisebbségek között.
Hiába mondja ugyanazt, mint Orbán Viktor, ránk, erdélyi magyarokra nézve, nem jelenti ugyanazt. Annak a kérdése, hogy mennyire értenek majd jól szót Orbánnal, teljesen irreleváns a válasz a mi életünkre nézve. Hiába mondja, hogy majd megváltoztat mindent ebben az országban, hogy jobb lesz nekünk, erre valójában semmilyen konkrét terve, elképzelése nincs. Amit majd tenni tud államelnökként, hogy ezt az álláspontot képviseli majd külpolitikai szinten is, amivel teljesen elszigetelheti Romániát attól a nemzetközi szervezettől és szövetségtől, amely jelenleg a legnagyobb biztonságot tudja nyújtani neki. Romániában van a legnagyobb európai NATO légibázis, az EU-s források pedig továbbra is a gazdaság egyik fejlesztő motorja. Ha ezektől elesik az ország, hiába igéri Călin, hogy jobb lesz, nem lesz az.
Mindent újra!
A kialakult helyzettől annyira bepánikolt a status quot fenntartani kívánó rendszer, hogy most mindent megpróbálnak bevetni.
A héten Nicolae Ciucă és Marcel Ciolacu is lemondott a pártelnökségről, és míg a PNL azonnal beállt a másik második fordulóba jutott jelölt, Elena Lasconi mögé, a PSD váratott magára. Aztán két, majdhogynem az utolsó helyek valamelyikén végzett jelölt megóvta a választások eredményét arra hivatkozva, hogy tudnak olyan szavazókörzetekről, ahol az időközben visszalépő Ludovic Orban szavazatait áttranszferálták Elena Lasconi számára. Marcel Ciolacu és Elena Lasconi között mindössze 3.000 szavazat a különbség. A választási iroda az ügyet átpattintotta az Alkotmánybíróságnak, hogy ők hozzanak döntést annak fényében, hogy valóban van-e elég bizonyíték a vádakra. Az alkotmánybíróság pedig úgy döntött, hogy a több mint 9 millió szavazatot újra kéne számolni, lehetőleg egy nap alatt. Azt már nem vették figyelembe, hogy ez fizikailag képtelenség, a bizottságok felszámolódtak abban a pillanatban, hogy hivatalosan lezárultak a szavazatszámlálások. Továbbá természetesen az is problematikus, hogy kérdéses a sajtó és civil megfigyelők jelenléte, így nem tudni, hogy majd valakik zárt ajtók mögött hoznak-e döntést valakinek a kárára és valakinek a javára, vagy ez egy transzparens és gyors procedúra lesz.
Mindenközben Marcel Ciolacu bejelentette, hogy mindenképp visszalép a jelöléstől, még akkor is, ha az újraszámlálások következtében kiderülne, mégis ő végzett a második helyen. Ezt minden bizonnyal megteheti, bár a törvény ebben az esetben azt mondja, hogy ilyenkor újra kell szervezni az első fordulót.
A héten már Maia Sandunak, a Moldovai Köztársaság elnökének az üzenete is megérkezett, amiben arról beszél, hogy nem szabad elhinni azt, hogy a Kremlin közelsége majd békét jelentene Románia számára.
A héten a CSAT, tehát a Legfelsőbb Honvédelmi Tanács is összegyűlt, hogy kivizsgálják a kialakult helyzetet, hiszen Călin Georgescu többezer Tik-Tok oldalról egyszerre torpedózta a felhasználókat, továbbá román influenszereket fizettek meg, hogy azok a Georgescu üzeneteit adják tovább úgy, hogy közben nem nevesítették, hogy milyen jelöltnek kampányolnak, sőt a tartalmak nem is tűntek kampánynak. Miközben sorra vallanak színt tik-tokkerek arról, hogy pénzt kaptak ezért, Georgescu nulla lejes kiadást és bevételt könyvelt el a kampányával kapcsolatban. Időközben Uniós szinten vették elő a Tik-Tok európai igazgatóját, hogy magyarázatot adjon a történtekre. Egyelőre annyi látszik biztosnak, hogy a Călin Georgescuval kapcsolatos tartalmak nem voltak ellátva a kampányazonosítóval, így az algoritmusok nem ismerték fel, és nem fogták vissza, mint a többi, megjelölt kampánytartalmat. A CSAT azt is megállapította, hogy külső behatolás, kibernetikai támadás érte Romániát azzal, hogy valahol, valakik úgy tekergették a Tik-tok algoritmusait, hogy Georgescu tartalmait előnyben részesítse a majd 9 millió romániai felhasználó képernyőin.
Természetesen ettől még feltevődik a kérdés, hogy mit csináltak a titkosszolgálatok mindeközben, miért nem látták, hogy mi történik és miért nem tettek semmit. Dehát van egy olyan érzésem, hogy ezekre a kérdésekre nem nagyon fogunk válaszokat kapni.
Hogy valami tényleg változzon
Szóval feje tetején az ország és most vasárnap parlamenti választások is lesznek. Mindenki arra számít, hogy Georgescu megjelenésével a szélsőjoboldali pártok nagyobb arányba jutnak majd be a parlamentbe, amely valójában egy még nagyobb tragédia lehet, hiszen Romániában a parlament és a kormány jelenti a végrehajtó hatalmat. Nem is csoda, hogy most az RMDSZ úgy nyüszít, mint egy fába szorult féreg, amelyik már csak kiverni tudja az ijesztgető mérőjét, hiszen a maximumot rég elérték. Egyúttal pedig még jobb lehetősége van arra, hogy a meglévő hatalmi rendszerbe mélyebbre ágyazza be magát.
Szerencsére a parlamenti választások kapcsán több a választási lehetőségünk, mint az államelnök-választás esetében. Vannak olyan új, kis pártok, akik egy teljesen új világnézetet próbálnak bevinni a román politikába, ilyen a SENS vagy a REPER, akiknek érdemes lehet esélyt adni. Hiszen akik biztosan bent lesznek, azok a szélsőjobboldaliak és azok a neoliberális gazdaságpolitikát valló pártok, akik az okozói ennek a kialakult helyzetnek. Ha azt szeretnénk, hogy valami tényleg változzon, érdemes abban gondolkodni, hogy elrugaszkodunk a megszokottól.
Mindenki felháborodása jogos, aki úgy érzi, hogy a jelenlegi helyzet tarthatatlan és meg kell büntetni azokat, akik jól meggazdagodtak és közben kiszipolyozták pont azokat, akiknek a legnagyobb szükségük lett volna a támogatásra. Az USR, a PNL, a PSD és az RMDSZ terve továbbra is az, hogy egy olyan neoliberális világot építsenek, amiből kivonul az állam, amiben egyre kisebb az állami szociális ellátórendszerek szerepe. Egy olyan gazdasági világot akarnak építeni, amiben a társadalmi olló még szélesebbre tud majd nyílni, a szegény még szegényebb, a gazdag még gazdagabb lesz. Ezzel szemben a megoldást nem a szélsőjobboldal jelenti. Még akkor sem, ha egyszerű magyarázatokat és gyors változásokat ígér.
Nem teheted meg!
Állampolgárként nem teheted meg, hogy most éppen hidegen hagyjon a politika, nem engedheted meg magadnak azt a luxust, hogy azt mondod, hogy nem érdekel, mert a te életedre pont olyan hatással van, mint mindenki máséra. Olyan nincs, hogy te ne éreznéd. A felelősség a tied is, nem csak a másoké.
Nőként nem tehetjük meg, hogy egy olyan emberre és pártra szavazzunk, akik szerint a nőnek egy feladata van: szülni, és ebből adódóan nem lenne képes mondjuk egy ország elvezetésére. A nemek közötti egyenlőtlenségek, a nők elnyomásának a felszámolása egy képtelen üggyé válna egy olyan kontextusban, ahol ezek a célok amúgy is nagyon nehezen jutnak egyről a kettőre.
Férfiként nem teheted meg, hogy olyan alakulatra vagy személyre ütsz pecsétet, amely alakulatnak a rendszerszintű felépítése hozza magával a nők még erősebb elnyomását, a még erősebb kizsákmányolását. Ilyenkor kell a női családtagokra gondolni, a feleségekre és barátnőkre, a nagymamákra és a leánygyermekekre.
Kisebbségi magyarként nem tehetjük meg, hogy olyan pártokra és személyekre szavazunk, akik gyűlölik a kisebbségeket. Ők nem csak a szexuális kisebbségekre gondolnak. Nem privilegizálják az etnikai kisebbségeket, mert szerintük, ellentétben Kelemen Hunorral, nem előbbrevalóbbak vagy felsőbbrendőbbek. A szélsőjobbos nézetek szerint senki sem lehet a társadalom része, aki nem fehér bőrű, aki nem heteroszexuális, aki nem tudja, hogy a társadalomban hol a helye, és a román nemzetállam minden aspektusával nem azonosulna.
Mint a román össztársadalom tagjai, nem tehetjük meg, hogy olyan erőkre szavazunk, akik az EU-val és a NATO-val kapcsolatos ellenérzéseiket olyan szélsőséges álláspontokra futtatják ki, amely az ezekből a szövetségekből való kivonulást jelentené. Az EU-nak és a NATO-nak nagyon sok hibája van, sok sebből vérzik. Lehet kritikánk a nyugattal szemben, lehet kritikánk mindazzal szemben, amit jelenleg képvisel, de ez nem jelenti azt, hogy a teljesen ellenkező irányba kéne visszavonuljunk egy újabb vasfüggöny alá. Mert Kelemen Hunor előtt egyszer még Orbán Viktor is mondta, hogy keletről eddig még soha semmi jó nem jött.
És hogy valami kellemesebbel zárjuk
a mai találkozónkat, ajánlom figyelmetekbe Turós Lóránd és Cseke Attila szenátorok, Csoma Botond, Szabó Ödön, és Nagy Szabolcs képviselők vagyonkáinak ízlelgetését a Transtelexen, Novák Levente és Kovács Irénke szenátorok élethabzsolását az Átlátszó Erdélyen, végül pedig Bende Sándor és Ladányi László Zsolt örökségét az uh.ro-n.
Na, nem pont így képzeltem el a mai Tilost, de a közlési vágyam ma mindenen fölülkerekedett. Kérlek, ne vegyétek rossz néven!
Én Kiss Anna, ez pedig a Tilos a Bé volt, vasárnap menjetek szavazni. Sziasztok!