Ha eddig azt hitted, hogy pár nap alatt biztosan meggyógyul kivétel nélkül mindenki a Covid-fertőzésből, és utána hónapokig nem kell aggódnia amiatt, hogy újra megfertőződik, tévedtél.
20 nap, két koronavÃrus-fertÅ‘zés
Egy 31 éves spanyol nÅ‘ mindössze 20 napon belül kétszer is elkapta a koronavÃrus-fertÅ‘zést, ami tudósok szerint az eddigi legrövidebb idÅ‘szak azonos személynél két Covid-megbetegedés között, Ãrja a Portfólió a Guardian cikkjére hivatkozva.
A spanyolországi, teljesen oltott ápolónÅ‘nél a koronavÃrus-fertÅ‘zést december 20-án mutatták ki egy PCR-vizsgálat során a munkahelyén. Tünetei nem voltak, de tÃznapos önkéntes karanténba vonult. Január 10-én, mindössze 20 nappal az elÅ‘zÅ‘ pozitÃv teszt után újabb tesztet végeztek el rajta, miután köhögés, láz és rossz közérzet lépett fel nála, ez a teszt is pozitÃv lett. A vizsgálatok kimutatták, hogy a beteg két különbözÅ‘ Covid-változattal fertÅ‘zÅ‘dött: elÅ‘ször a delta variánst, majd az omikront kapta el.
Paul Hunter, a Kelet-Angliai Egyetem orvosprofesszora elmondta, különösen télen újabb variánsok nélkül is újrafertÅ‘zÅ‘désekre számÃthatunk. Szerencsére a bizonyÃtékok azt mutatják, hogy a súlyos betegséggel szembeni védettség erÅ‘teljesebb, mint a fertÅ‘zéssel szembeni immunitás, és bár az újrafertÅ‘zÅ‘dések még évekig elÅ‘fordulnak majd, idÅ‘vel egyre kevesebb súlyos megbetegedést és halálesetet fogunk látni.
16 hónap korona
Brit orvosok az eddigi leghosszabb Covid-fertÅ‘zést dokumentálták: egy beteg szervezetében több mint 16 hónapon, 505 napon át volt kimutatható a koronavÃrus. A brit páciensnek más betegségei is voltak, és 2021-ben kórházban hunyt el, Ãrják az MTI-n.
A páciens 2020 elején kapta el a koronavÃrus-fertÅ‘zést. Jellegzetes tünetei voltak, és a PCR-teszt megerÅ‘sÃtette a fertÅ‘zöttséget. A következÅ‘ 72 hétben hol kontrollvizsgálatok, hol kezelések miatt többször kellett kórházban feküdnie. Ez alatt az idÅ‘ alatt mintegy 50-szer tesztelték, és minden alkalommal pozitÃv lett az eredmény. A vizsgálatok azt mutatták, mondta el Luke Blagdon Snell, a páciens egyik orvosa, nem többszöri visszafertÅ‘zÅ‘désrÅ‘l volt szó esetében, hanem az elÅ‘ször elkapott fertÅ‘zéstÅ‘l nem tudott megszabadulni, még az antivirális gyógyszerek segÃtségével sem. Az eset nem a hosszú Covid kategóriájába tartozik, mivel annál a beteg szervezetébÅ‘l eltűnik a vÃrus, csak a tünetek maradnak meg hosszú ideig, hangsúlyozták.
A kutatók szerint a hosszan tartó fertÅ‘zések ritkák, de már csak azért is fontos a tanulmányozásuk, mert esetleg a koronavÃrus új variánsai fejlÅ‘dhetnek ki belÅ‘lük. Snell magyarázata szerint a hosszú fertÅ‘zöttség alatt a vÃrus alkalmazkodik az emberi szervezethez, melyben szaporodik, és ez lehetÅ‘séget teremthet új mutációk születésére. Hozzátette: miközben az általuk vizsgált betegek közül néhánynál megfigyeltek vÃrusmutációkat, veszélyes vÃrusmutáció egy esetben sem született. Snell azt is hangsúlyozta, hogy egy krónikus fertÅ‘zött sem feltétlenül fertÅ‘z másokat.