Egy kis tánc, egy kis móka még a legszentebb helyen is belefér.
A szerző felvételei.
A Kipi-Kopi napközi otthon nem engedte el teljesen a gyerekek kezét a vakáció alatt, közös kalandozásra hívta őket, amely során megismerkedtek a helyi mondákkal, legendákkal, majd tematikus látogatásokat tartottak ezek helyszínein. Az óvoda projektjének célja, hogy a gyerekek már egész korán megismerjék, és felismerjék szülőföldjük természeti értékeit és épített örökségét.
A városhoz kötődő mondák és legendák megismerése után a Legendás napokon megismerték a Legendáriumot, a rajzfilmeket, játékokat, és néhány mondát is meghallgattak a napköziotthon udvarán található “legendafal”, azaz egy helyi legendákat bemutató, legendáriumos képsorozat történeteiből. Ezen mondák helyszínei közül egy párat aztán személyesen is meglátogattak. Én a Jézus-kápolnához kísértem el őket. Mivel a felújított kápolnát én is most láttam először,
könnyen elvegyültem a csodálkozó gyerekek között.
A helyszínen a kápolnáról és történetéről Derzsy András, a Szent Miklós plébánia főgondnoka mesélt a gyerekeknek. Volt aki tágra nyílt szemekkel és tátott szájjal figyelt, volt aki egy bajbajutott szarvasbogarat próbált kipiszkálni a fal mögül – így vagy úgy, mindenkinek élmény volt.
A kápolna eredete vitatott, az egyetlen arra utaló nyom, hogy talán a XVI. században épült, az egy 1561-ben, I. Ferdinánd német-római császár által kiadott pénzérme, amelyet a feltárások során találtak, másolata a melléképületben van kiállítva. A kápolna üvegablakai a XX. század elején készültek. A belső falakon a legújabb kutatások számos XVII. századi hic fuit (magyarul: ez volt – a szerk.) feliratot tártak fel, illetve az oltárapszisban egy XIX. századinak vélt, ismeretlen férfit ábrázoló festményt.
Érdekes, hogy abban a pillanatban, amint a pici kápolnába beléptek, a zsibongó gyerekek mindenféle utasítás nélkül síri csendben foglaltak helyet. Talán van valami igazán szent azon a helyen, aminek erejét minél korábban tapasztalja meg egy gyerek, annál nagyobb nyomot hagy benne, amelyre majd könnyen visszaemlékszik. Nekünk, felnőtteknek már egy picit nagyobb megerőltetés átérezni a dolgokat, nem csak motorikusan vizslatni, és elemezni.
A legenda szerint a környékbeliek a tatárok elől a Budvárra menekültek, és hősiesen védték magukat. A tatárok körbevették őket, hogy kiéheztessék a népet. A kán sátra a mai kápolna helyén állt. Egy íjász Jézust kiálltva feszítette meg az íját, és egyenesen szíven találta a sátra előtt álló vezért. A tatárok elmenekültek, s a helybéliek ezután a tatár sátra helyére építettek egy kápolnát.
“Az udvarról szemügyre vettük a Budvár tetőt, odaképzeltük Buda vezér erős, védelmező várát, a tatárok seregét, a sátra előtt pöffeszkedő tatár kánt. Láttuk a védő székely vitézek arcán a kétségbeesést, az elkeseredést, majd a remény fényében az ifjú íjászt, amint kifeszíti íját a várfokán” – írja Simó Emese óvónő az élménybeszámolójában.
Innen mentek a Mini Erdély Parkba,
ahol a gyerekek már büszkén ismerték fel a Jézus-kápolna makettjét. Zárásként pedig a résztvevő csoportok képes beszámolókban foglalták össze a mondák kapcsán szerzett ismereteiket, a gyerekek rajzaiból pedig kiállítást rendeztek.
“A projektötlet és igény már több, mint egy évtizedes. A Kipi-Kopi Neveljünk együtt! Egyesület pályázatai alapján (2010-2013) rendszeres programsorozatnak indult, amit évente szerveztünk a helyi önkormányzat, illetve a Hargita Megye Tanács támogatásával. Akkor még nagyobbak voltak az iskolába induló előkészítősök, velük könnyebb volt az egész megye területén felkeresni, megismerni a legendás helyszíneket.
Mivel az utóbbi két évben nem nagyon volt lehetőségünk kimozdulni, a legendákkal való ismerkedést az új óvodánkba vezető bejárat mentén a Legendárium képsorozata segítette, az idei, immáron ötödik kiadásnál tartó, Legendák földjén járunk projektünkkel a városunk területén, illetve közvetlen közelében fellelhető legendás helyszínekre fókuszálva nyert pályázati támogatást, az óvodánkat segítő egyesület. Ezúttal a programot Székelyudvarhely Megyei jogú város Önkormányzata támogatta” – magyarázta Fancsali Éva, a programfelelős óvodavezető arról, hogyan született meg az igény a programra.
A Kipi-Kopinál rendszeresen szerveznek a továbbiakban is helytörténeti projekteket, amelyek által az iskolába készülő gyerekek több közeli, udvarhelyszéki helyszínhez kötődő mondát megismernek, hogy ezáltal nyitottá és érdeklődővé váljanak a történelmi múltunkból származó értékeink iránt.