Adóemelésre készül a POL

Fotók: Pál Edit Éva

Az adóemelés és a költségcsökkentés is elkerülhetetlen, ha fejleszteni, felzárkóztatni akarja a várost az önkormányzat – hangzott el a POL december 10-én tartott sajtótájékoztatóján, amelyen részletesen bemutatták a – tanács többségét adó – frakció elképzeléseit. Elfogadnák az inflációval arányos emelést a bérleti és koncessziós díjak esetében, viszont nem értenek egyet a polgármesteri hivatal javaslatával, miszerint a 2020-as szinten kellene az adókat tartani. Ezekről a decemberi tanácsülésen fognak szavazni, miután novemberben halasztást kértek, hogy több idejük legyen megvizsgálni a város gazdasági helyzetét.

A polgármesteri hivatal becslése alapján a textilipar csődje miatt évente 1,5 millió lejes bevételkiesés várható, ehhez hozzáadódik a vendéglátás, a turizmus fel nem becsült vesztesége. Mindeközben a kiadási oldalon a megnyert uniós projektek önrésze 2021-ben 6 millió lejben áll, tehát összesen 7,5 millió lejnyi többletforrást kell az önkormányzatnak szereznie. „13 vonatra jegyet szerzett a város, nem kellene lekésni ezeket” – utalt a fejlesztési pályázatokra András Lehel helyi tanácsos, frakcióvezető. Viszonyításképp elmondta, hogy a város saját, éves beruházási forrásának mintegy 15-szöröséről, 150 millió lejről van szó.

A helyi ingatlan- és gépjárműadók elemzésénél

a 2017-2020. évi adatokat vették figyelembe, amelyekből kiderül, hogy a város bevételeinek közel egyharmadát jelentik, és 92%-át jelenti azoknak, amit közvetlenül tud befolyásolni, behajtani.

A helyi adók közül a legfajsúlyosabb a jogi személyek épületadója, ami az összes adó 31%-át képezi, a bevétel 22%-a pedig a magánszemélyek épületadójából származik, így ezeket célozták meg elsőként.

A polgármester ugyanannyi adót javasolt 2021-re, mint 2020-ra, de a POL szakemberei összevetették a számokat a Csíkszeredában és Sepsiszentgyörgyön alkalmazott értékekkel, szerintük hozzájuk kell igazodni, ha fel akarunk zárkózni, érveltek. A gazdasági épületeknél 0,9-ről 1,1-re emelnék Udvarhelyen az adókulcsot, ami így is alacsonyabb volna, mint Csíkban (1,2%) és Sepsiszentgyörgyön (1,82%), pedig megyeszékhelyként eleve nagyobb bevételekkel rendelkeznek.

A mintegy 400 jogi személyből a legtöbben (241-en) 0-5.000 lej közötti ingatlanadót fizetnek, náluk átlagosan 400 lejjel nőne (1.700-ról 2.100-ra) az adó, a következő kategóriában már 1.700 lejjel többet kellene adni a közösbe, aztán 3.000-re, 7.000-re nőne a lépték. Tizenkét udvarhelyi cég 14 ezret, nyolc pedig 34 ezer lejt fizetne pluszba az ingatlanjai után.

Kérdésünkre, hogy mit szólnak ehhez a cégek,

András Lehel elmondta, a POL csapatában is vannak vállalkozók, de a korábbi egyeztetésekből az szűrődött le, hogy támogatják az adóemelést, ha lesz eredménye. Az UKKSZ-szel az előző napon találkoztak, várják az álláspontjukat, az SZMVSZ-re nem jutott idejük, az RMDSZ-frakció hozzáállásáról pedig annyit mondtak: majd kiderül a szavazáskor.

– Vállalkozói szempontból nem egy pozitív döntés, de azt nézzük, hogy az adók 90 százaléka Bukarestbe megy, és 10 százalék alatt van, ami helyben marad, ami biztosan a város érdekére fordítható – érvelt a helyi emelés mellett a frakcióvezető.

Az adóemelést a magánszemélyek sem ússzák meg. A kétszobás tömbházlakásnál 40 lejjel, háromszobásnál 52 lejjel, négyszobásnál 64 lejjel emelnék az adót, a családi házaknál száz négyzetméter után átlagosan 60 lejjel kellene többet fizetni.

Szóval a városlakók fogják meginni a levét olyan uniós projekteknél, ahol magas az önrész? – merült fel egy kérdés, a „városvezetést ért kritikákra” hivatkozva. Valóban van két olyan pályázat, az Orbán Balázs iskola tornaterme és a csillagvizsgáló, ahol 50% körülire nőtt az önrész, de nem ezekből az összegekből fedezzük, hanem már sikerült kispórolni a költségvetésből – válaszolt rá Péter Balázs.

Mivel a legtöbb panasz az útinfrastruktúrára vonatkozik,

és – a nyilvántartás szerint – 34.000 lakosra van 15 ezer autó bejegyezve a városban, a POL-osok úgy gondolják, hogy indokolt a gépjárműadó és a parkolási díj emelése is.

A terv szerint az autósok többségét 10-50 lejes emelés terhelné, az alsó érték az 1.400 köbcentis, a felső érték a 2.000 köbcentis belsőégésű motorokra vonatkozna. A cégek az utóbbi kategóriában 80 lejes növeléssel számíthatnak, a hibrid autókra továbbra is járna az 50%-os kedvezmény. Fun fact, hogy utóbbiból már 125 darab volt 2020-ban.

A parkolási díjat két lejről három lejre emelnék, és – a Szekler Teker javaslatára – célba vették a parkolási bérletek eltörlését a történelmi központban, kivéve a mozgáskorlátozottaknak és a taxisoknak fenntartott helyeket. Kérdésünkre, hogy azokkal a helyi lakosokkal mi lesz, akiknek nincs lehetőségük az udvarra beállniuk autójukkal, András Lehel megígérte, hogy felmérik a helyzetet, mielőtt döntést hoznak.

A parkolási kihágásért járó alapbüntetés értékét 100 lejre emelnék, és a hivataltól a helyi rendőrségnek átadnák az ellenőrzés hatáskörét, illetve újraindítanák a közlekedésfejlesztési munkacsoport működését.

Értsük úgy, hogy az autósok viselnék a terhét az infrastruktúra biciklispárti fejlesztését? – érkezett még egy kérdés, az egyik uniós projektre utalva. „Lehet ezt így is értelmezni”, de itt teljes útfelújításról van szó, nem toldás-foldásról, reagált rá András Lehel.

Ha mindezt sikerül elfogadniuk a tanácsban,

a 2021-ben szükséges 7,5 millió lejből 2,9 millió lej jönne ki az emelésekből, a maradékot pedig költségcsökkentéssel, hitelfelvétellel érnék el. Minimum 1,5 millió lejes csökkentést terveznek, ami elsősorban a polgármesteri hivatalt és alintézményeit érintené. Személyzeti és anyagi jellegű karcsúsításokkal is számoltak, miközben támogatnák, hogy az uniós projektek menedzsmentjét kiszervezze a hivatal – árulta el újságírói kérdésre András Lehel. A döntést a tanács meghozza, a polgármesternek kell megoldania, tette hozzá.

Ennél a fejezetnél külön kitértek a megyei tanácstól remélt pénzvisszaosztásra is, amit egyelőre három kérdőjellel jelöltek, mert 2020-ban az tapasztalták, hogy „a semmivel egyenlő”, párszázezer lejes támogatást kapott a város, annak ellenére, hogy szerintük a 27-28 millió lejből 5-6 millió megilletné Udvarhelyt. „Pozitívan tekintünk a jövőre, reméljük, hogy értékelik a polgármester erőfeszítéseit”, amiket a választásokon tett a mozgósításért –  jegyezte meg Péter Balázs helyi tanácsos egy másik újságírói felvetésre.

A POL-osok azt mondták: tisztában vannak azzal, hogy az adott konjunktúrában nehéz ilyen döntéseket hozni, de azért kérik ezek elfogadását a lakosság és a cégek részéről is, hogy tudjunk a lemaradásokkal felzárkózni.

Vigasz a bajban levőknek

Ugyanakkor felhívták az adókedvezményekre is a figyelmet, mert tapasztalatuk szerint kevesen veszik igénybe: saját tulajdonú ingatlanokra és az államtól bérelt épületekre is 50%-os csökkentést igényelhetnek a cégek, ha a koronavírus miatt leállt a tevékenységük. Ugyanez érvényes azon családok számára is, ahol a bevétel nem éri el fejenként a bruttó minimálbért, a részletekért a városházánál érdeklődhetnek az érintettek, ajánlották.

A POL adóemelési javaslata azután érkezik, hogy alig két éve az önkormányzat már növelt egyet a magánszemélyek adóin, miközben folytatta a gazdasági épületekre az adócsökkentés praktikáját. Ha átmegy a javaslatuk a decemberi tanácsülésen, lényegében visszafordítják utóbbit a két évvel ezelőtti értékre.