Adóemelés, minifocipálya és új kórházépület a láthatáron

Fotó: TÓTH HUNOR

Megtartotta a soros havi tanácsülést november 28-án, csütörtökön az önkormányzat. Végre használatba kerül a városi parkban lévő felújított minifocipálya, januártól magasabb adóval számolhatunk, illetve új épületre pályáznak a városi kórház számára.

Matekkel indítottunk

35 napirendi ponttal hívták össze az ülést, 3 kiegészítés van és 4 visszavont tétel. Segítek: az eredmény 34 megtárgyalni való.

Mivel senki nem kívánt felszólalni, elfogadták a napirendet, majd az október 29-ei rendkívüli tanácsülés jegyzőkönyvét.

A költségvetés-kiigazítással folytatták

Kapott a város a megyétől 1 millió lejt arra, hogy Udvarhelyen is legyen egy olyan munkapont, ahol ki lehet váltani a jogosítványokat és rendszámtáblákat. 1 millió 970 ezer lej jött még a kasszába a tartalékalapból, fejlesztésekre és működésre költi majd a városháza. 800 lejre volt szükség a Csalóka zónában villanyhálózat-bővítésre, 170 ezer lejre a Móra Ferenc iskola tetőjavítására, illetve a napközik, óvodák és bölcsődék támogatást kapnak higiéniai csomagok formájában. 100 ezer lejt hagytak jóvá a Művelődési Ház, 7 ezret a Haáz Rezső Múzeum számára. Jut a szociális gondozók illetékének kiegészítésére is.

Nőtt az alkalmazottak fizetése a kórháznál egy sürgősségi kormányrendelet miatt, ezért 10 milliós kiegészítésre van szükségük, a Móra Ferenc iskola 50 ezer lejes növelést kért a tanítás utáni iskolaprogramjára. A VSK gyűjtött szponzorpénzeket 176 ezer lej értékben, ezeket be kell foglalni jövedelem és kiadás oldalon is. Kellene 100 ezer lej hótalanításra a technikai osztályra és 450 lej a fejlesztési osztályra a Bányai János iskolában zajló beruházás előfinanszírozására. Ugyancsak az utóbbi intézménynek további 71 ezer lej kiegészítésre van szüksége – sorolják az előterjesztésben. Hozzáteszik, a jégpályánál vannak gondok, amelyeket a régi cég nem javított ki, pedig garanciális munkálatok lettek volna, viszont a biztosítótól megkapják a garancia pénzt, 86 ezer lejt, amiből ki tudják majd javítani a hibát.

A polgármester kért szót szavazás előtt, megköszönte a megyei tanácsnak az összeget, amivel méltó körülményeket teremthetnek majd a rendszám és jogosítvány kiváltásra, illetve az RMDSZ-nek a nagy összeget tartalékalapból, „ilyenre nagyon rég nem volt példa”. Kiemelte a higiéniai csomagokat, amelyeket a város minden óvodájának, napközijének és bölcsődéjének át fognak adni, és voltaképpen ezzel a város átvállalja ezeknek az intézményeknek a higiéniai eszközökre fordítandó költségeit. Kérte a szülőket, hogy ezután ne adjnak pénzt ilyen célra. Elfogadták a határozattervezetet.

Megváltozott két utca, a Pitypang és a Jázmin besorolása, a D zónába vették át őket. S ha már adózási övezetekről volt szó, következzenek

a helyi adók és illetékek 2025-re.

Az előterjesztésből megtudtuk, hogy jövőtől az infláció 10,4 százalékos mértékével indexálják a helyi adókat és illetékeket a törvény előírása szerint.

A természetes személyek éves épületadójánál 0,11 százalékos az adókulcs. Példaként elmondták, hogy ez a B zónában egy kétszobás tömbházlakás esetében 24 lejes, egy háromszobáséban 33 lejes növekedést jelent. Egy 100 négyzetméteres lakóházra az A zónában 37, a B zónában 35, a C zónában 34, a D zónában pedig 33 lejjel kell majd többet fizetni.

Az illetékes iroda munkatársa folytatta volna a felsorolást, de a polgármester belefojtotta a szót, a szakbizottsági ülésen már meghallgatták a teljes levezetést, nincs szükség ilyen szintű részletességre. Párttársa, Hajdó Csaba is emellett szólalt fel, hogy ezután az előterjesztésekben csak a sarkalatos és fontos pontokról legyen szó, a lakossággal más felületeken, alkalmakkor is tudják közölni a lényeges információkat.

Térjünk vissza az adóemeléshez,

amely részleteit a tanácsülésen bemutatott prezentációból olvastuk ki.

A gazdasági tevékenységekre szolgáló ingatlanokra, amelyek nem rendelkeznek érvényes felértékeléssel, 2 százalékos az adókulcs. Itt egy kétszobás tömbházlakásra 434, egy háromszobásra 591, egy négyszobásra pedig 782 lejjel nő majd az éves adó. Egy 100 négyzetméteres lakóházra az A zónában 677, a B zónában 648, a C zónában 621, a D zónában 592 lejjel kell majd többet fizetni.

A területadó egy 500 négyzetméteres udvarra az A zónában 63, B zónában 44, C zónában 28, D zónában 15 lejjel nő.

A mezőgazdasági belterületeknél zónától és mérettől függően 1-4 lejjel nő az adó. A külterületeknél vannak nagyobb emelések. Az alábbi táblázatban látható, hogy egy hektárnyi külterületnek, attól függően, hogy miként használják, zónánként mennyi volt az éves adója. A sárgával írt részeken pedig az látszik, hogy mennyi lett.

Forrás: Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala

A személygépjárműveknél 1.000-től 1.600 köbcentiig az adóemelés nem éri el a 10 lejt. 1.800 és 2.000 köbcenti között mintegy 40 lejes emeléssel számolhatunk. 2.200 köbcenti fölött futnak fel az árak 150 lej fölé, 2.800 köbcentinél már közel 400 lejes adóemelés lesz, 4.000 köbcentire pedig 1.160 lej lesz a többlet.

A hibrid autókra van 75 százalék kedvezmény, de itt is lesznek emelések: 1.000 és 2.000 köbcenti között 10 lejig mennek el a különbségek, 2.200 és 2.600 között 40 lej körüli az összeg, 2.800 és 3.000 köbcenti között 100 lejjel, 4.000 köbcenti fölött pedig 290 lejjel kell januártól többet fizetni.

A haszongépjárművek adója a motor űrtartalmától függően 30 és 120 lej közötti összeggel emelkedik.

Tekintve, hogy a 12 tonnánál nagyobb áruszállítókra hányféle variáció van mutatjuk a táblázatokat. Forrás: Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala

Forrás: Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala

Két új adómentességet és egy új adónemet vezettek be

Ezentúl 20 százalékos kedvezmény jár azoknak, akik tudják igazolni, hogy az előző évben legalább háromszor adtak vért, illetve szintén 20 százalék azoknak, akik saját költségen energiahatékony házat építettek fel vagy eszerint újították fel otthonukat.

A másik újítás pedig a turisztikai adó bevezetése, amit a szállásadók kell hogy kifizessenek, összege 4 lej egy éjszakára minden 14 évnél idősebb személy után. Ezzel kapcsolatban a polgármester elmondta, az a céljuk, hogy az így befolyó összeget arra fordítsák, hogy még több turista vonzanak a városba, illetve az a jó benne, hogy nem a városlakók kell hogy kifizessék.

A tanácsülésen még elmondták, a bárok és éttermek ezután hosszabb ideig is nyitva tarthatnak, illetve nem lesz téli és nyári program.

A határozattervezetet elfogadták.

Minden átmegy, mint a karikacsapás

Átalakítottak öt hivatali betöltetlen állást, elfogadták a város közigazgatási területéhez tartozó állami tanintézmények iskolahálózatát – itt igazából maradt minden a régiben.

Minden tanintézmény kapott a vezetőtanácsába és a minőségbiztosítási testületébe egy-egy tanácsost. A városi kórház vezetőtanácsba három tagot és három póttagot neveztek ki, egyet pedig a VSK vezetőtanácsába.

Kiderült, hogy Igényfelmérést fognak végezni az idős személyeket érintő szociális szolgáltatásokkal kapcsolatban.

A köztisztasági közszolgáltatás hatástanulmányának és feladatfüzetének jóváhagyásáról szóló módosítását is elfogadták, amelynek hála 3.300 tonnával csökken az elszállítandó hulladék mennyisége, derül ki az előterjesztésből. A szavazásnál viszont Ilyés Szabolcs RMDSZ-es képviselő tartózkodott, a tanácsülés után kérdeztük róla. Elmondta, a jelenlegi szerződés szerint többe kerül a lakóknak a szelektív hulladék elszállítása, mint a kommunálisé. Tervben is van, hogy változtassanak, a témát elő akarják még venni, ezért tartózkodott.

Jóváhagyták még, hogy a város 100 lejes kiindulási áron eladhassa 23 szénabáláját. A Kiss Gergely 1., 3. és 13. szám alatti tömbházak csatlakozhatnak a Csereháti lakószövetséghez.

A város átvállalta a biztosítási díjak kifizetését az Eszterlánc és Kipi Kopi Napköziotthonoktól, a Bethlen Gábor Általános Iskolától, a Kós Károly és a Bányai János Szakközépiskolától, illetve a Benedek Elek Elméleti Líceumtól.

Döntöttek arról, hogy a Móra Ferenc Általános Iskola épületében található helyiségeket ideiglenesen használatba és bérbe adhatják.

A Magnólia utcában egy magánszemély ajánlott fel egy területet, amiből utca, közterület lesz.

Meghosszabbították a koncessziós szerződést a Sziget utca 1. szám alatti orvosi rendelőre.

Aktualizálták a bérleti és koncessziós díjak értékét az infláció értékével, azaz 10,4 százalékkal.

Végre felvették a város köz- és magánvagyonába a városi parkban lévő sportpálya és a játszótér modernizálását érintő beruházási tételeket. Előbbit ügykezelésbe is adták az VSK-nak. Itt a testület kérte, hogy minél hamarabb álljon elő a Városi Sportklub a pályára vonatkozó terveivel, illetve kérték, hogy a pálya hosszabbított nyitvatartással működjön, hogy minél több igényt tudjon majd kiszolgálni. A tanácsülés után Bálint Attila RMDSZ-es képviselőtől megtudtuk hogy tervezik a minifoci-bajnokság újraindítását, amelynek a helyszíne lehet.

A Bíró Lajos utcában egy területet ketté választottak.

Az Udvarhely Néptáncműhely 8, a Tomcsa Sándor Színház 9 lakást kapott ügykezelésbe a Tábor utca 3A és 3B szám alatti ingatlanokban.

A kiegészítéseknél kiderült, hogy van lehetőség kamattörlésre az adófizetéseket illetően, itt határidőt hosszabbítottak.

Új épülete lehet a kórháznak, csak…

Kiderült, hogy a kórházi infrastruktúrák fejlesztését érintő projektben nem lehet passzív partner a város, kötelezettséget kell vállalnia, emiatt szükség van a már jóváhagyott tervezet módosítására. Így is tettek, a városháza az információs tevékenységeket (tájékoztatás) fogják intézni. Hozzáteszik, ez egy száz százalékos finanszírozású pályázat.

Az utolsó napirendi pontban elfogadták a kórház területén (Bethlen Gábor u. 72. szám alatt) tervezett új épület technikai- és gazdasági mutatóit, hogy le tudják adni a finanszírozási pályázatot.

A szavazás előtt a főjegyző előrebocsátotta, hogy mivel a tervek számos pontban ütköznek a törvényes előírásokkal és szabványokkal, nem fogja tudni aláírni ezt a tervezetet. Elmondta, hogy a kórház 2023-ban kérte az urbanisztikai bizonylatot, akkor a polgármesteri hivatal munkatársai tisztázták válaszlevelükben, hogy az adott területen milyen szabályok betartásával lehet beruházást kivitelezni. A terv nem rendelkezik a műemlékvédelem támogató véleményezésével; nem tartja be az urbanisztikai előírásokat; nem volt bemutatva az urbanisztikai-technikai bizottságnak; az épület elhelyezése negatív hatással lenne a városképre, és mivel nem tartja be az általános városrendészeti szabályokat, nem is lehet majd építkezési engedélyt kiadni rá, sorolta Venczel Attila.

Derzsi László, Ilyés Szabolcs, Hajdó Csaba és Bálint Attila amellett érveltek, hogy ez egy remek és kihagyhatatlan lehetőség, a terveket később is át lehet alakítani, hogy a szabványoknak megfeleljenek, sőt, még vissza is léphetnek az egésztől, de ha nem adják most le a pályázatot, a lehetőség elúszik.

A Székelyudvarhelyért Párt a tartózkodás mellett döntött, az RMDSZ-es többség viszont elfogadta a tervezetet.

– További gyönyörű szép napot kívánok! – zárták le a tanácsülést.