Adnád-e életedet a szabadságért, a hazáért?

Két év szünet után új produkcióval készülnek a színészek.
Fotózta Egyed Ufó Zoltán, a 2018. évi ünnepségen.

Három napig ünnepelhetjük az 1848-49-es forradalmat és szabadságharcot az idén. Az eseménysorozat keretét a városháza találta ki, ehhez csatlakoztak a kulturális intézmények a saját programjaikkal – vázolta fel Zörgő Noémi, a polgármesteri hivatal sajtószóvivője. Legyen hagyományos, de mégis rendhagyó, ez lenne a cél Simon Mária Tímea, a polgármesteri hivatal szervezési osztályának vezetője szerint, és az is fontos, hogy „ne a politikai beszédeken legyen a hangsúly, hanem magán az ünnepen” – hangzott el a március 4-ei sajtótájékoztatón.

Mivel készülnek?

1849. január 21-én kísérelte meg Bem József honvédtábornok az erdélyi császári főparancsnok, Puchner Antal főhadiszállásul szolgáló Nagyszeben elfoglalását. Bem támadása a védők kitartó ellenállása és a honvédsereg jobbszárnyának késlekedése miatt végül eredménytelenül zárult, a szebeni magyar kudarc után pedig a lengyel tábornok addigi eredményei is komoly veszélybe kerültek. (Rubicon)

Március 13-án, pénteken még nem lesz sűrű a program, 13 órától a Stúdió mozi nagytermében a 35. Tudász műveltségi vetélkedőt szervezik meg, délután 18 és 21 óra között pedig tűzzománckitűzőket készíthetünk a Művelődési Házban.

Szombaton 17 órától Erdélyi panoráma című szabadtéri kiállítás lesz a református kollégium udvarán: az embernagyságú kültéri installáció hanggal, fénnyel és egy alagúttal vezeti be a résztvevőket a sorsdöntő szebeni csata részleteibe.

18 órától a Szent István teremben városunk vezetői testvérvárosi szerződést írnak alá a lengyelországi Jasło polgármesterével, Ryszard Pabiannal, ennek apropóján az ünnepség több ponton is kapcsolódik majd a lengyelekhez vagy éppen Bem Józsefhez. 

Vasárnap bőven lesz választék.

A hagyományos ünnepséget fél 12-től a Márton Áron téren a koszorúzás előzi meg (koszorúzási szándékot március 12-éig lehet jelezni a polgármesteri hivatalnál). A huszárfelvonulásért és az ünnepi műsorért a városháza felel, igyekeztek kicsit átalakítani. A zenei műsor összeállítására felkért Kovács Lászlót karnagy nem csak a középkorúakat és az időseket akarja megszólítani, hanem a diákokat meg a fiatalokat is. A Patkóban ünnepi beszédet mond Gálfi Árpád polgármester és a testvérvárosi szerződéskötésre érkező, lengyelországi polgármester.

170 ember lesz a színpadon: a Székely Dalegylet Férfikara, a Balázs Ferenc Vegyeskar és az Alla Breve Vegyeskar kórusát idén a Dr. Palló Imre Zene- és Képzőművészeti Szaklíceum felső tagozatos kórusa egészíti ki. Közreműködik a Transylvanium Zenekar, a Fortepiano Kvartett, Ilyés-Benczédi Zsolt zongorán, valamint a szólisták: Abodi-Nagy Blanka, Biró Levente, Koszta Ignácz, ifj. Kovács László, Orosz-Pál Levente és Toró Árpád.

Aki addig sem tétlenkedne,

már délelőtt benézhet a a Tamási Áron Gimnázium bentlakásának udvarára, ahol Lennél-e ‘48-as katona? címmel a tavalyról ismerős huszártoborzóval várják, elsősorban a kisiskolásoka, 10 és 12 óra, illetve 14 és 18 óra között. Esetleg ellátogathat a Művelődési Házba, ahol 9-től fél 12-ig huszárcsákó-, zománcozott kitűző- és kokárdakészítés lesz, vagy 13 órától megnézheti a Városi Könyvtár gyermekek munkáiból készült Ó Bem vitéz vezérem, Dicső tábornokom! című kiállítását a Kőkereszt téren.

Fotózta Szabó Apor, a 2019. évi ünnepségen, amiről itt olvashatod a beszámolót.

Délután hat órától a forradalom.ma című műsorral várnak a színészek a Márton Áron térre. Tóth Árpád, a Tomcsa Sándor színtársulat tagja felvezetőjében tisztázta: nem beszélhetünk egy koherensen felépített előadásról, inkább egyfajta koncertként vagy rendhagyó történelemóraként nevezné meg az általuk készített március 15-ei emlékműsort. Kicsit olyan lesz, mint egy dokumentumfilm, „elhangzanak a történelmi események, amik tényeken alapulnak, és minden történelmi eseményhez jön egy dal vagy egy vers”, magyarázta a felépítését. 

Petőfi szemszögéből mutatják be a forradalmat, az ő verseit zenésítik meg, ugyanakkor igyekeznek kortárs költeményekkel és slamszövegekkel a jelenből reflektálni az eseményekre, és rákérdezni, hogy a jelenben mit jelenthet a forradalom, a szabadság, életünket adni a hazáért, hogy ezek a dolgok a mai fiatalok számára jelentenek valamit vagy sem. 

Végül az eseménysorozatot 19 órától a Székelyföldi Filharmónia ünnepi szimfonikus hangversenye zárja a Stúdió Mozi épületében, ahol többnyire magyar zeneszerzők műveit hallhatjuk majd.