A választási eredményektől feszült a júniusi tanácsülés

Fotó: GÁL ELŐD

Megtartotta a rendes havi júniusi tanácsülést a székelyudvarhelyi önkormányzat június 27-én, csütörtökön. Hogy az egyik képviselő szavaival éljünk, volt itt minden: a 36 pontra duzzadt napirend nagy részét elfogadta a testület, de akadt bőven vitatéma is. A levegőben pedig érződött a június 9-i választások eredménye, ami nem Gálfinak kedvezett, az RMDSZ pedig nem restellte ezt a leköszönő polgármester orra alá dörgölni. 

Néhány hónapja, hogy izgalmasabb legyen a tanácsülés-beszámoló végigolvasása, tanácsülés bingót játszottunk. Most is hasonló időtöltésre invitáljuk a kedves olvasót, a kérdés: Hányszor hangzott el a júniusi tanácsülésen a populizmus szó? – számítanak a ragozott, toldalékolt stb. alakok is. 

Lássuk hát, miből élünk!

Az elején gyors szakbizottsági ülésnek lehettünk fültanúi, a kiegészítések között nem mindennek volt szakbizottsági véleményezése. Aztán a napirend előtti felszólalók között szokás szerint Gálfi Árpád kért szót. Elmondta, reméli, mind egyetértenek abban, hogy a választások eredményétől függetlenül a munkának folynia kell tovább, „nem dobhatjuk be a gyeplőt.” Hozzátette, ő négy évre vállalkozott, amit ígért, betartja és a hátralévő időben is tisztességgel, a városlakók érdekeit szem előtt tartva fog dolgozni. Szerinte a fél és a háromnegyed éves zárszámadásban is látszani fog, hogy állnak a város pénzügyei, a beruházások és a leltárak. „Átlátható, tiszta átadást szeretnék, egy más, jobb nyilvántartást, mint amilyet én kaptam 2016-ban.”

Péter Balázs a POL helyettes frakcióvezetője, és jelenleg ülésvezető elnök, megköszönte a polgármesternek, hogy továbbra is dolgozni akar. Ettől függetlenül, megkérte a polgármestert, hogy azért figyeljen oda, mert „fura hírek terjednek”, „nem a kollégák hibásak az eredmények miatt.”

A főjegyző végigfutotta a kötelező köröket: döntéshozatal képes a testület, mind a 36 napirendi pont rendelkezik a szükséges véleményezésekkel, Berde Zoltán az egyik pontnál személyes érintettség miatt nem szavaz. 

Szokásosan néhány tartózkodással, de elfogadták a szerkesztett jegyzőkönyveket, majd az Urbana Rt. 2024-es költségvetését is, amelyben az idei évre a bevételi oldalon 12.539.000 lej van tervezve, a kiadási oldalon 12.474.000 és 64 ezer lejes profitot kívánnak elérni. 

Nem kell tovább riogatni a várost

A harmadik napirendi ponttal kapcsolatosan már a beharangozóban kiderült, hogy aktualizálni kell azt az idén megfogalmazott kártérítési követelést, amit a város nyújtott be Gálfi Árpád többrendbéli hivatali visszaélésével kapcsolatos ügyben. Az összesen 37.318 lejnyi követelésből 5 ezer lejt már korábban behajtott a város.

A polgármester kért szót, elmondta, a szóban forgó ügy arról szól, hogy ő 2019-ben öt alkalommal fogadott ügyvédet a tanács beleegyezése nélkül. Korábban már jelezték a Számvevőszéknek, hogy 5 ezer lej be lett hajtva, de valamiért ezt nem vették figyelembe. De nem is ez a fontos a polgármester szerint, hanem az, hogy vannak 10 millió eurós győzelmeik peres ügyekben, „nem kell, hogy riogatják továbbra is Székelyudvarhely lakóit”, mondta Gálfi, hiszen nem adósította el a várost. Hozzátette, „majd fogjuk látni, hogy önök hogyan fognak cselekedni a következő időszakban, mert az nagyon érdekes pillanatok fognak majd következni.”

– Ez volt, amire utaltam az ülés kezdetekor, egy pici alázattal kezeljük ezt a történetet, reagált Péter Balázs. A POL-os tanácsos emlékeztette a polgármestert, hogy ő az egyetlen polgármester Udvarhely történetében, aki hitelt vett fel, hozzátette, azt sem szabad elfelejteni, hogy a futó beruházások befejezéséhez további hitelekhez kell majd folyamodjon Udvarhely.

A határozattervezetet elfogadták. 

Akkor most ki is populista?

A következő napirendi pont előterjesztésében a városháza HR-osztály vezetője elmondta, hogy július 1-től érvénybe lép egy megszorító intézkedéseket tartalmazó törvény, amely eltörli az irodavezetői pozíciókat, valamint az irodai struktúrát, megváltoztatja az eddigi szerkezeti előírásokat. Félévente egyszer lehet módosítani a szerkezeti felépítést, ha igény van rá, az idén még egyszer lesz rá lehetőség. 

Dávid Endre RMDSZ-es képviselő sétált a mikrofonhoz, előbb elmondta, a kampány alatt oly sokszor hallott, a szövetség tagjai által jól begyakorolt dumát arról, hogy a város a haladás és nem a marakodás mellett döntött. Aztán kijelentette, hogy elfogadhatatlannak tartják azt, hogy egy ilyen fontos kérdésben, mint a polgármesteri hivatal apparátusa, az új polgármester és a megválasztott képviselők megkérdezése nélkül döntenek. Szerintük a polgármester hegy alatt abrakol, korábban is meg lehetett volna ezt a lépést tenni, ennek ellenére az alkalmazottaknak nem akarnak rosszat, jóváhagyják a határozattervezetet. 

A polgármester megköszönte Dávid populista hozzászólását, és rámutatott, hogy ez a döntés nem az ő személyétől függ, a törvény kötelezi őket a megszorításokra. „A mandátum elfoglalása után lesz lehetőségük, hogy minden évben hat hónaponként úgy szervezzék és úgy alakítsák Székelyudvarhely munkaközösségét, ahogy szeretnék. Tehát nem kell ezt a populista szöveget lenyomni.”

– Jó, most, hogy itt megbeszéltük a populizmus körüli témákat, szavazzunk – reagált Péter, így is lett, elfogadták a határozat-tervezetet. Majd a következő hármat is, ezek mindegyike ugyanarról a megszorításról szól a Tomcsa Sándor Színház, a városi könyvtár és a helyi rendőrség esetében. Az előterjesztésekből kiderült, sehol nem menesztettek emiatt senkit, hanem átcsoportosították, lefokozták az embereket, vagy be sem volt töltve az állás.

A személyi nyilvántartó iroda vezetői tisztségének históriája következett

Az előterjesztésből kiderült, hogy a bíróság hatályon kívül helyezte azt a polgármesteri rendeletet, amely Nagy Zsigmondot eltávolította az iroda éléről, így vissza kell őt helyezni a pozíciójába és megszüntetni Feleki Klára Ildikó ideiglenes kinevezését. 

A polgármester szerint, mivel a tanács nem hagyta jóvá az ügyvédfogadást, nem volt aki megvédje a polgármesteri rendeletet. Hozzátette, Nagy Zsigmondot 2011-ben törvénytelenül nevezték ki, hiszen a tanács jóváhagyásával lehetett volna csak elfoglalni az állást, viszont Nagy polgármesteri rendelettel volt felvéve, így azzal is lehetett volna meneszteni.

Gálfi szerint jogos volt Nagy lecserélése, hiszen nem végezte jól a munkáját, nagyon hosszú volt a várólista a személyi nyilvántartó irodában, az archiválás is le volt maradva. De amíg Feleki Klára Ildikó vezette az irodát, egyik napról a másikra lehetett időpontot foglalni, és három nap alatt kész lett az új személyi, 12-14 év után napirendre került az archívum is. 

Ennek ellenére a prefektúra megtámadta a menesztést, amivel kapcsolatban Gálfi továbbra is állítja, hogy a tanácsnak jóvá kellett volna hagynia az ügyvédfogadást, hogy meg tudják védeni az ügyet, ehelyett most Nagy Zsigmondot vissza kell helyezni az iroda élére. Pedig ez nem a  város érdekét szolgálja. Bízik benne, hogy a végleges bírósági döntéskor figyelembe veszik azt, hogy hogyan folyt a munka a személyi nyilvántartóban Nagy idején.  

Abban is bízik, hogy a tanács bölcs döntéseket hoz, „és a városlakók érdekében fogják tenni azokat a dolgokat, nem úgy, mint az elmúlt időszakban, hogy nem támogatták azt a kezdeményezést, hogy ügyvédet lehessen fogadni, és az udvarhelyszéki embereket a legtisztességesebben lehessen a lakosság nyilvántartó irodájában kiszolgálni”.

– Na polgármester úr, ez a populizmus – kontrázott a mikrofonnál Dávid Endre. 

Elfogadták a határozat-tervezetet, ahogy a következő kettőt is, az egyik jóváhagyja, hogy a Bethlen Gábor utcai szolgálati lakások közös felületét bérbe adják lakószövetségek számára, adott esetben egy Tábor utcainak adják oda a közköltségek intézésére. A másikban a Kadicsfalvi úton egy ház tulajdonosa megkapja az otthona alatti telket is, ami eddig az állam tulajdonában volt. 

Újabb lépés a távhőszolgáltatás ügyének megoldása felé

Készen van a tenderfüzet és egy szerződésmodell a távhőszolgáltatásra, derült ki. A lakossági árat is meghatározták: a termelési ár 58,75 százaléka lesz, hangzott el a felvezetés. 

Az RMDSZ-től Dávid Endre, miután eldicsekedte, hogy milyen jó, hogy hatásukra beindultak a fogaskerekek, elmondta, hogy véleményük szerint túl nagy a lakossági ár, sokan a fogyasztók közül szociálisan hátrányos helyzetben lévő családok. Javasolják, hogy inkább a korábbi 40 százalékot tartsák meg. 

–  Azért most nem nyitnék vitát a populizmusról, reagál Péter, szerinte a 40 százalékkal kétszer is megsegítenék a nehéz helyzetben lévőket, mert fűtéstámogatást is igényelhetnek, akiknek szükségük van rá. Nem akar nagyon beleszólni, mert az RMDSZ „az új idők szavát” képviseli.

A jegyző közben jelezte, ha a 40 százalék módosító javaslat az RMDSZ részéről, akkor újra kell számolni a dolgokat, rendezni a határozat-tervezetet és a következő tanácsülésen ismét előterjeszteni. A százalék módosítása ugyanis a támogatás mértékét is befolyásolja, ami a  költségvetést fogja megterhelni. Péter állította, hogy elég lesz a szünet. A jegyző szerint „ezek komoly számítások”, nem szünetben kell elvégezni őket.

A polgármester szerint beszélhetünk populizmusról, de felháborítónak találja, hogy a kollégái heteken át dolgoztak az ügyön, erre most Dávid Endre „ad hoc módon, légbőlkapott számokkal”  változtatna. 

Szakács Tibor RMDSZ-es képviselő azzal védi kollégáját, hogy, ha a polgármester szerint nem jó a 40 százalék, akkor eddig mindent rosszul csináltak. Miért most lett 58? – tette fel a kérdést. 

Péter Balázs 5 perc szünetet hirdetett, végül 20 perc múlva kezdődött el újra a tanácsülés, Berde felszólalásával, miszerint maradnak az eredeti 58 százalékos javaslatnál, „nem tudtuk meggyőzni a többségi frakciót”. Péter szerint nem erről van szó, egyszerűen szorít az idő – minél hamarabb el kell induljon a versenytárgyalás, hogy a fűtésszezonra rendezve legyen a dolog. 

A szünet alatt távozott néhány tanácsos, alig volt meg a kvórum, többen jelezték, hogy kellene menniük, úgyhogy előre vették azokat a pontokat, amelyekhez kellett a kétharmados szavazás. Úgyhogy ripsz-ropsz a Széldomb zónában két területet köztulajdonba vettek utca, járda és közterület létrehozásának céljával. A Lejtő, a Cinege és a Farcádi utcákban az elektromos hálózat bővítésére készülnek, a beruházás tárgyát képező javak 50 százaléka a várost illeti, magántulajdonba vették ezeket.

Utcakeresztelés, hulladékszállítás és uniós beruházások

A maradók elfogadták a köztisztasági közszolgáltatásra kötött szerződés 90 napos meghosszabbítását, illetve a 6,7 százalékos inflációval való áremelést a város takarítási díjaira. Az előterjesztésben kiemelték, június 3-tól a hulladékot nem a Cekend-tetőre, hanem a végre átadott gyergyóremetei megyei hulladéklerakóba szállítják.

A víztisztító állomásnál átfedések vannak területileg, ezt a telekkönyvezést szeretnék rendbe tenni, hangzik el a felvezetés, jóvá is hagyták. Egyes utcákban kisebb útrészeket egybefüggő felületté hoztak össze telekkönyvileg.

 A Bethlen Gábor és a Bethlenfalvi utcák zónájában közérdekű vízvezetékeket cserélnének, de előbb a város a területeket érintő használati jogot és szolgalmat kell odaítélje a szolgáltatónak, jóváhagyták a határozat-tervezetet. A Szentjános, a Szászok Tábora és a Csalóka utca zónájában is hasonló döntést hoztak, csak ott gázvezetékek bővítése kapcsán.

A II. Rákóczi Ferenc, az Ugron Gábor és a Kőrösi Csoma Sándor utcában, illetve a Céhek és Bethlenfalvi utcák zónájában szintén használati jogot és szolgalmat ítéltek oda, ám ezeken a helyeken elektromos vezetékekkel fognak dolgozni.

A beharangozóban említettük, hogy a Bethlenfalvi zónában utcát neveznek el, nos az utca már viseli 2023 óta a Székely nevet, de most meghosszabbodott, teljes területét „megkeresztelték” hát. 

A város tulajdonában lévő fogorvosi rendelő felújítását terjesztették még elő a Villanytelep utcában, 12 hónapja lenne rá a kivitelezőnek, kicserélnék a tetőszerkezetet, az épületszerkezet javítanák, sor kerülne a víz- és elektromos hálózat, illetve a fűtésrendszer teljeskörű rehabilitációjára és az épület hőszigetelésére, A beruházás tervezett összköltsége 3.853.048  lej, ebből 60 százalék lenne az önrész, 40 százalék pedig az országos helyreállítási alapból (PNRR) fog jönni. 

A kiegészítések között ismét szerepel a hat európai uniós projekt, módosultak a sarokszámok, derült ki, ezúttal csökkentek, összesen 78 ezer lejjel.

A Nagy Zsigmond ügy, a pozíciójába való visszahelyezésétől nem oldódott meg, továbbra is két per fut, amihez továbbra is szeretne külső ügyvédi segítséget a polgármesteri hivatal, a tanács pedig továbbra sem hagyta jóvá ezt. 

De nem ment ám ez ilyen egyszerűen!

A jegyző elmondta, hogy a polgármester alkalmazói jogkörben Nagy Zsigmondot, a személyi nyilvántartó vezetőjét nem megfelelő értékeléssel értékelte, az értékeléssel kapcsolatosan Nagy Zsigmond keresetet nyújtott be a Hargita megyei törvényszékhez. 

A másik ügy tárgyát pedig a menesztési rendelet képezi. A menesztési rendeletet a prefektúra kérésére jogérvényesen megsemmisítették. Ennek ellenére létezik szintén egy menesztési rendelet elleni megsemmisítési kereset, amit Nagy Zsigmond fogalmazott meg, az ügyiratban Nagy Zsigmond kártérítési igényt is fogalmaz meg a várossal szemben. Ezt a költségvetésből kell kifizetni a közigazgatási törvénykönyv előírásának értelmében. 

Hozzátette, tartják, amit eddig: az ügyeket meg kell védeni, az objektivitás garantálása érdekében pedig egy külső képviselőre lenne szükség. 

A polgármester azzal érvelt, hogy az ügyet éppen szeptemberben tűzték ki tárgyalásra, az ő mandátumának lejártával nem lesz vége, ha másért nem, hát legalább ezért fogadják el. Hozzáteszi, hogy egyes képviselő tagok kivételével, a többiek egy olyan ügyet támogatnak azzal, hogy nem teszik lehetővé az ügyvédfogadást, ami a városlakók ellen szól. Figyelmen kívül hagyják a lakók érdekeit, pedig a kampányban mást ígértek.

Péter szerint sokkal elegánsabb lenne, ha elfogadná a testület döntését a polgármester. „Ez a korszak lezárult, ha az új városvezetés ügyvédet akar fogadni, fogad majd, oldják meg, úgyis mire tárgyalásra kerül, lejár a mandátumunk”, érvelt a POL-os képviselő.

– A közigazgatás nem arról szól, hogy ma mit szeretnék s mit nem, a város érdekeinek képviseletére esküdtek önök. Nem tudok elfogadni olyan dolgokat, ami a város ellen van, akkor sem, ha önök nem szavazzák meg, kontrázott Gálfi. 

„Az eskü úgy szól, hogy a városért a legjobb tudásunk szerint teszünk. Legjobb tudomásom szerint ön követett el valószínűleg jogtalanságot, amikor ezt az embert menesztette. Erre már volt példa az elmúlt időszakban Puskás Katalin esetében is, az is jó sokba került a városnak“ – reagált Péter.

A polgármester is folytatta volna, de a tanács nagyon sürgeti a szavazást, mindenki menne a dolgára. Végül csak kap mikrofont: „önök nem tudják, hogy hogyan zajlott a lakosságnyilvántartó osztályon a munka, a volt alpolgármester kéne tudja”.  

Pálfi Kinga, korábbi alpolgármester a helyén maradva reagált: „sokmindent rám írt, de ezt az egyet ne”, s ezzel kivonul a teremből.   

– Ki lehet menni ex alpolgármester asszony, de a munkát nem végezte el sajnos ön sem, szólt utána Gálfi. 

Még egy utolsó  

A többiek maradtak, még hátra a Tomcsa Sándor Színház 2023-as költségvetésének felhasználásáról szóló tájékoztató. A sok szám között a lényeg ugyanaz, ami évek óta téma a színház háza táján: a visszaosztott 2 százalékos jövedelemadóból a Tomcsa kevesebbet kapott, a többi színházhoz képest. Az igazgató felvette a kapcsolatot a minisztériummal, ahonnan, „a törvények beidézésén kívül semmi érdemleges, konkrét választ nem kapott”, és ezért jelezte, hogy jövő hónapban szeretne a tanácsosokkal erről a témáról beszélni. 

Volt itt minden ismét.

Emlegették a volt alpolgármestert. Volt itt ügyvéd fogadás, volt itt minden. Reméljük, hogy megnyugszanak a kedélyek és következő alkalommal egy lényegesen nyugodtabb tanácsülésen vehetünk részt – zárta Péter Balázs az ülést. 

 Betöltés ...