A Tiltott Csíki Sör „brutálisan”, a Csíki Csipsz csak „erősen” veszteséges

Megjelentek a román cégadatbázisban, a listafirme.ro-n a Tiltott Csíki Sört gyártó vállalkozás, pontosabban a Lixid Project SRL adatai – írja a Magyar Hang gazdasági rovatában Lukács Csaba.

A szerző kiemeli, hogy amikor tavaly az üzem veszteségességéről cikkeztek, Lénárd András gyártulajdonos egy táblázatot tett közzé Facebook-oldalukon, azt állítva: „az esélye annak, hogy kudarcos a helyzet: 0%”. Lukács Csaba szerint a táblázatban közölt adatok jó része légből kapott volt.

Úgy fogalmaz: a listafirme.ro adatai szerint „brutálisan veszteséges” a sörgyártó vállalkozás. Az árbevétel nem nőtt számottevően 2022-höz képest (30,6 millió lejről 31,3 millióra), eközben a veszteség két és félszer lett nagyobb egy év alatt, ezzel 10.582.411 lejre ugrott – derül ki az adatokból.

Fotó: Egyed Ufó Zoltán / archív

Ami igazán sokkoló, az a vállalkozás adósságállománya: a tavalyi összforgalom, vagyis 31,3 millió lej több mint háromszorosát teszi ki. A cég adósságállománya jelenleg egész pontosan 101.610.909 lej, vagyis meghaladja a 8 milliárd forintot. Egyszerűen érthetetlen, hogy ilyen körülmények között hogyan tud működni – erős a gyanú, hogy a politika tartja lélegeztetőgépen” – fogalmaz a szerző.

Kiemeli még, hogy a sörgyár 2019 óta minden évben veszteséges, ráadásul épp a 2023-as évben érték el a legnagyobb mínuszt. A negatív tendencia abban is megmutatkozik, hogy míg 2020-ban 130 alkalmazottjuk volt, tavaly már csak 89.

A cikkben szó esik Lénárd András másik cégéről, a Pityóka Gyár Kft. nevet viselő csipszgyárról is, amely Lukács Csaba szerint szintén „erősen veszteséges”. Megjegyzi, „ez az a vállalkozás, amelynek létrejöttéhez a magyar adófizetők 1,7 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást adtak”.

A csipszgyár esetében is nagyobb az adósság, mint az éves forgalom (a tartozás 73.502.415 lej, az összbevétel 50.740.541 lej), 2023-ban pedig 6 millió lejes mínuszt értek el.

„A Csíki Csipsz a gyár 2020-as indulása óta minden évben masszívan veszteséges. Az is látszik, hogy a saját tőkéje elképzelhetetlen módon mínuszban van: a csipszgyár esetében mínusz 24.380.188 lej volt tavaly év végén, ami csaknem kétmilliárd forintot jelent, és ez azt jelentheti, hogy a gépek és berendezések is el vannak zálogosítva” – emeli ki Lukács Csaba.