A tánc örömét a közös munkával lehet átadni

forrás: Both Aranka archívuma

27. születésnapjára készül a Kékiringó Néptáncegyüttes, eseménydús időszakon van túl – tudjuk meg Both Arankától a Kékiringó vezetőjétől.

A Kékiringó Alapítvány pályázati programzárást és sajtótájékoztatót tartott november 23-án egy kis ízelítővel egybekötve. A csoport utánpótláscsapata az utóbbi fél évben tanultakat – udvarhelyszéki és felcsíki táncokat – mutatott be a Népművészeti Szövetség rendezvényén a Móra Ferenc Iskola dísztermében, derül ki az alapítvány közleményéből.

Ezt követően a Kékiringó tánctermében összefoglalták, kiértékelték munkájukat, hiszen lezárult Hargita Megye Tanácsának hagyományörzést célzó pályázata, a támogatásból pedig a Kékiringó is részesült.

A közös munka ereje

Fellépésekkel, táborokkal, néprajzi kirándulásokkal, csapatépítő hétvégékkel telt a nyár, az utóbbi fél-egy évben nagy hangsúlyt fektettek arra, hogy a generációkat közelítsék egymáshoz. A tánccsoport vezetője szerint az a tapasztalat, hogy a kisebbek hamarabb fejlődnek, amikor az idősebbekkel közösen dolgoznak.

– Egymástól jól tanulnak, különben csak nagyon-nagyon lassan és nehezen marad meg a fejükben a lépés, a dallam, a szöveg. Az is nagyon nehéz, hogy két dologra, a táncra és az énekre figyeljenek egyszerre – magyarázta Both Aranka. Hozzátette, a nagyobbak hozzáállását, a táncban való örömét, élvezetét inkább át tudják érezni a közös munka által a kicsik. Valamint ő egyedül csak egy tanár, de ha egy kicsi egy naggyal párba állít, az még egy tanár, hiszen az idősebb gyerek már tudja vezetni a táncban, ismeri az énekeket, közvetlenül megmutatja azt, amit az oktató magyaráz.

Both Aranka úgy látja, a világjárvány óta van ez a probléma, hogy nehezen és lassan tanulnak a gyerekek. Szerinte ez nem életkorból fakad, mert korábban a hasonló korú gyerekek sokkal hamarabb memorizálták a dalokat, lépéseket és többfelé is tudtak figyelni egyszerre, leleményesebbek, talpraesettebbek, kitartóbbak voltak.

– Jöttek újak, de egyre kevesebben – felelte kérdésünkre Both Aranka, hogy az idén hány új gyerek csatlakozott hozzájuk. Meglátása szerint azok a gyerekek, akiket esetleg az iskolában is tanítanak táncolni, nem igazán mennek még délután is ilyen foglalkozásra. A tánccsoport vezetője nem tudta megmondani, hogy ennek mi lehet az oka, szerinte tényező az is, hogy a szülők is úgy gondolják, hogy elég a tánc az iskolában, vagy könnyebben ráhagyják a gyerekekre, ha nem akarnak menni többé. Illetve az is hozzátartozik, hogy sok tánccsoport van Udvarhelyen, szétszóródnak a gyerekek.

Kár értük, de ez az élet rendje

Idén nyolc tizenkettedikest csengetnek ki a Kékiringó Néptánccsoportból, „ez az élet rendje”, de azért nagy veszteség az együttesnek, hiszen ők a húzóerő, ügyesek, sok mindent tudnak már, „konkrétan a mostani tizenkettedikeseink 14 vidék táncát ismerik”. Helyükre az utánpótlás kineveléséhez pedig évek kellenek.

Ahogy lenni szokott, az idei végzősök búcsúztatására is sor kerül a tánccsoport születésnapi rendezvényén, ami két hét múlva, december 7-én lesz esedékes. A tervek szerint a Művelődési Ház ad majd otthont az eseménynek, amelyen a Kékiringó mindegyik korosztályos csoportja megmutatja, mit tanult az utóbbi egy évben, a végzősök pedig saját koreográfiával készülnek. A rendezvény táncházzal fog zárulni – árulta el Both Aranka.

A születésnap részleteiért kövesd a Kékiringó Néptánccsoport Facebook-oldalát.