A romániai fiatalok 45 százalékát érinti súlyosan a lakhatás hiánya, mÃg európai szinten ez az arány négyszer alacsonyabb – derül ki a Gazdasági és Szociális Tanács (ESC) által bemutatott a minÅ‘ségi, fenntartható és megfizethetÅ‘ lakhatásról szóló tanulmányból.
Minden ötödik háztartás a bejövő jövedelmének több mint 60 százalékát albérletre költi, ami az európai átlag kétszeresét jelenti.
A tanulmány rámutat, hogy bár a meglévÅ‘ épületállomány 91 százalékát lakóépületek teszik ki Romániában, a városi családi házak mindössze 8 százaléka esett át felújÃtáson, a vidékieknek pedig csak 3 százaléka. A társas lakóépületek esetében ez az arány 14 százalék.
A tanulmány készÃtÅ‘i szerint a várostervezésre vonatkozó törvényes keret jelentÅ‘s feszültséget tart fenn a minÅ‘ségi lakhatás iránti általános érdek és az ingatlanfejlesztÅ‘k kereskedelmi érdekei között. Éppen ezért azt ajánlják, hogy a családi házak, kis méretű lakóépületek épÃtésének engedélyezési eljárását mentesÃtsék a bürokráciától, viszont szigorÃtsanak a szabályokon a nagy méretű lakótömbök épÃtésének engedélyezésénél.
Emellett a rászoruló csoportoknak nyújtott kormányzati támogatás sem megfelelÅ‘ szerintük, és a szociális lakásokat nem átlátható módon osztják ki – állÃtják a tanulmány készÃtÅ‘i. A tanulmány a lakástörvény módosÃtását javasolja: vezessenek be kötelezettségeket és szankciókat a szociális lakhatás területén a megyei és helyi önkormányzatok számára. A módosÃtó javaslatok között szerepel, hogy tiltsák meg a köztulajdonban levÅ‘ lakások értékesÃtését mindaddig, amÃg a szociális lakáshiány jelentÅ‘sen nem csökken, állÃtsák le a fiatalok számára épÃtett lakások értékesÃtését, és biztosÃtsanak elÅ‘vásárlási jogot az önkormányzatoknak a lakások vagy lakóépületek megvásárlásakor, ha a cél szociális lakások kialakÃtása.