A New York Times is cikkezett az itthoni medveügyről

A New York Times is cikkezett a romániai medveügy és kilövési kvóta kapcsán, amely a Bucsecs-hegységben történt tragédia után lett ismét aktuális. A lap cikkét a Transtelex szemlézte: a New York Times által megszólaltatott szakértők szerint a medvetörvény, amelynek értelmében már idén ki lehet lőni 426 nagyvadot, nem fogja gyökeresen megváltoztatni a fennálló helyzetet.

Az amerikai portál cikke szerint a törvényhozók meglovagolták a 19 éves áldozat halála által kiváltott országos felháborodást arra, hogy jóváhagyják a barnamedvéket érintő, szélesebb körben történő selejtezést. A New York Times megemlíti Tánczos Barna szenátor kijelentését is, miszerint nincs más járható alternatíva a barnamedvékre vonatkozó megelőzési és beavatkozási kvóták kiadásán kívül.

A lapnak nyilatkozó szakértők túlzásnak nevezték a tervezett kilövési kvótát, ami meglátásuk szerint nem fogja megóvni az embereket, írja a Transtelex. Domokos Csaba medvebiológus, a Milvus Group természetvédelmi szervezet munkatársa, a New York Times kérdésére elmondta, hogy a kilövési kvóta nem fogja megakadályozni, hogy ilyen esetek a jövőben újra megtörténjenek, ehelyett a medvékkel szembeni viselkedés megváltoztatását tanácsolta, megjegyezve, hogy egyes turisták kézből etetik az állatokat, hogy szelfizhessenek velük.

A cikkben továbbá megszólalt Barbara Promberger-Fuerpass, a Kárpátok Természetvédelmi Alapítvány ügyvezető igazgatója, aki szerint elsődlegesen nem a medvék túlszaporodása a probléma, hanem a közösségi médiában megosztott videók és a riasztások miatt érzékelik túlságosan megnövekedettnek a medvék jelenlétét az emberek. Sergiu Frusinoiu, a prahovai hegyimentő szolgálat vezetője szerint a halálos kimenetelű támadások régebben gyakoribbak voltak, de manapság a legtöbb hívás a gazdáktól érkezik, írja a Transtelex. Domokos Csaba szerint a Bucsecs-hegységben kiránduló fiatal nőt meggyilkoló medvét rendszeresen etették más turisták, ezért már egyáltalán nem félt az emberektől.

Christoph Promberger, aki ugyancsak a Kárpátok Természetvédelmi Alapítvány munkatársa, szerint a vadászok nem a falvak környékén, az istállóknál garázdálkodó medvékre akarnak majd lőni.

Ovidiu Ionescu, a brassói Transilvania Egyetem vadgazdálkodási professzora ellenben azt mondta, hogy a kilövési kvóta a leghumánusabb „kompromisszum”, mivel az elriasztási eszközök (villanypásztorok, juhászkutyák) hatástalannak bizonyulnak a medvékkel szemben, írja a Transtelex.