Fotók: GÁL ELŐD
Kukák… Beszéljünk egy kicsit a város vadiúj, digitalizált kukáiról, amelyekről néhány hete is írtunk. Akkor főleg arra voltunk kíváncsiak, melyek az udvarhelyiek legfőbb kételyei a szeméttárolók kapcsán.
Minden, amit az új kukákról tudunk, s amit, tudni szeretnénk!
Azóta kiderült, joggal is tartanak néhány dologtól, például attól, hgy éppen akkor nem fog működni a kuka, amikor leviszed a szemetet, így aztán ballaghatsz azzal haza. Na, de erről majd később.
Mint a polgármesteri hivatalnál érdeklődve megtudtam, a pályázat a Környezetvédelmi Minisztérium Országos Helyreállítási Alapból finanszírozott projektje, és 4.400.000 lej összértékű. Az önkormányzat feladata csupán a helyszínek biztosítása, a kukák leszállítását már a minisztérium rendezi, a közbeszerzés is központosított volt. Ha az ember egy picit böngészik, azt sem nehéz megtalálni, hogy a kolozsvári bejegyzésű Eco-Insule cég gyártja ezeket a hulladéktárolókat.
Azóta, hogy megjelentek a kukák, némelyeknek kézbesítették a kártyákat, amelyekkel nyithatók a szeméttárolók. Azért mondom, hogy némelyeknek, mert más lakószövetséghez tartozó ismerőseimtől azt hallottam, hogy nem kapták még kézhez, sőt van ismerősöm, aki a mi lakószövetségünkben sem. Feltételezem jóhiszeműen, hogy nem voltak otthon, mindenesetre külön köszönet a lakószövetségünknek, hogy elhozták és kiosztották a lépcsőházunkban a kártyákat.
Azoknak, akik nem kapták meg, felhívom a figyelmét a hivatal még januári bejegyzésére, miszerint „a tömbháznegyedekben lakók a lakótársulásoktól vehetik át lakrészenként egy darab kártyát”. Tudod, ez az a hely, ahol a közköltséget is fizeted.
Maga a kártya uncsi. Hófehér, és egy számkód van csupán az egyik oldalán. Igaz, ez egy jó lehetőség is, nekem rögtön az volt az első ötletem, hogy valamelyik designer haverommal rajzoltatok valamit az oldalára.
A kártyához egy prospektus is jár, amely bemutatja azokat a lépéseket, amelyekkel nyitható a tároló, részletezi, melyik tárolóba milyen hulladék jár, ilyesmi. Nem megnyugtató azt olvasni a prospektusban, hogy mit kell tenni hiba esetén, mégpedig hogy meg kell várnom a szakembert. Ez erős kételyeket vet fel bennem, hogy fél órát várjak majd a szeméttel a kezemben a kukák mellett a szakira.
Nézd, mire jó a Kauflandos papírtasak!
A másik nagy problémája az emberek többségének magával a szemét szelektálásával van: azzal, hogy miközben egyre nagyobb szemétdíjat fizetnek, már nekik is ki kell mosniuk a tejfölös dobozt, mielőtt eldobnák.
Én már korábban is szelektíven gyűjtöttem a szemetet, amit a konyhám egyik sarka bán, de eléggé fenntartható, ezért leírom, hátha segít. A nagy bevásárlóüzletek papírszatyrait halmozom fel, és az aktuálisan használtakból mindig van egy a papírnak és egy a műanyagnak. Arra korábban nem vettem rá magam, hogy a biohulladékot külön szedjem – talán az új kukák majd ösztönöznek rá. Még ha hátránya is a helyigény, és való igaz, hogy mondjuk egy garzonban nehéz lehet beáldozni ezt a helyet, de ha van lehetőség, én csak ajánlani tudom. Az efféle apró tudatosságoktól talán a nagy egész is tudatosabb tud maradni.
Szóval fogtam a két nagy Kauflandos papírtasaknyi szelektívet és a kételyeimmel együtt elhatároztam, hogy kipróbálom a rendszert, és megkértem édesapámat, jöjjön el velem. Ő legalább megtanulja, mielőtt kézhez kapja a kártyát, én meg nem kell magamat fotóznom, miközben kínlódok a kártya aktiválásával.
Reméltem, hogy nem a szeméttel kell majd szomorúan hazakullognom az akció végén, és nem kell felcipelnem azt vissza, a negyedikre.
Nem nyílik ki a kuka? Viheted haza a szemetet!
Ezt többen jelezték is, mint félelmüket: nem szeretnék egy hibás vagy éppen tele lévő, ki nem nyíló kuka mellől hazacipelni a szemetet.
Mint kiderült, a városháza munkatársainak is vannak hasonló kérdéseik, éppen ezért maradtak egyelőre a szigeteknél a régi tárolók is. Ahogy Zörgő Noémi sajtószóvivő fogalmaz:
Ez egy átmeneti időszak. Igen, előfordulhat, hogy a szenzor azt érzékeli, hogy a kuka tele van, ezért lezárja, és akkor hiába van érvényes kártyád, nem fogja kinyitni. A szolgáltatóval próbáljuk optimalizálni, hogy a kukák ürítése hogyan fog történni. Előfordulhat, hogy napközben többször is megtelik, ezért is volt az az elképzelés, hogy maradnak a régiek is, amíg teszteljük, hol vannak a problémás pontok.
Ja, és első anyagunk megjelenése óta még történt egy érdekesség. A korábban telepített futurisztikus tárolók mellett újabbak jelentek meg a szigeteknél. Nagyobbak. Ha egy picit böngészünk a gyártó Eco-Insule weboldalán, hamar rátalálhatunk, hogy ezek a kettes típusú hulladékszigetek, és tényleg jóval nagyobb tárhejűek az előzőleg telepítetteknél, amelyek az egyes típusúak. Gondolván, hogy ezek már reakcióként érkeztek a lakók azon félelmére, hogy túl kicsit a hulladéktárolók, erre is rákérdeztem a városházától és kiderült, nem erről van szó.
Az 1-es típusúból 23 szigetre való van, a 2-es típusúból 27. Ez azt is jelenti, hogy a korábbi 35 hulladéksziget bővülni fog ötvenre. Mint kiderül, az új kukák megjelenése nem bővítés céljából történt, a kettes típusú tárolókból állóak egy külön szigetnek számítanak, hiába, hogy éppen a már korábban telepítettek mellett jelentek. A nagyobb tárolókat azokba a negyedekbe képzelték el, ahol többen laknak, magyarázza a sajtószóvivő.
Van azonban egy nagyon bosszantó dolog, és erre akkor jövök rá, amikor először tesztelem a rendszert. A kettes típusú tárolónál próbálkozok, de nem érvényes hozzá a kártyám, jelzi a rendszer, így aztán nem is nyílik a kuka. Próbálkozok az egyesnél is, mielőtt hazaindulnék a szeméttel, azzal már működik a kártya.
Zörgő Noémi elmondása szerint a városháza próbál lobbizni azért, hogy legyen lehetőség összekötni ezeket, „magyarán, ha már kaptál egy kártyát az egyes szigethez, de olyan helyen laksz, ahová azóta került a kettes típusú szigetből, nyissa azt is. Egyelőre nem tudja megválaszolni a sajtószóvivő, hogy megoldható-e.
További problémák
Van néhány egész konkrét eset, amivel még szembesítem a városházát.