A miniszter, ha Udvarhelyre lép

Hétvégén Székelyudvarhelyen volt Ștefan-Radu Oprea kereskedelmi és vállalkozásügyi miniszter.
fotó: Antal Lóránt sajtóosztálya

Szombaton a székelyudvarhelyi Harghita Business Centerben vendégeskedett Ștefan-Radu Oprea kereskedelmi és vállalkozásügyi miniszter, aki Antal Lóránt szenátor meghívására érkezett a városba.

Jók vagyunk

Az inkubátorházban a helyi vállalkozókkal tartott megbeszélést. Elmondták neki Udvarhelyszék jelentőségét a megye gazdaságában, hogy az itteni kkv-k „az üzleti forgalom 47 százalékát valósítják meg, és a 3100 aktív cég éves forgalma eléri megyei szinten legnagyobbnak számító 1 milliárd eurót”.

A miniszter cserébe jól megdicsérte az inkubátorházat, és megígérte, támogatni fogják, hogy hasonló intézmények létesüljenek országszerte: „A Harghita Business Center a jó példa arra, hogyan lehet hatékonyan ötvözni a vállalkozói szellemet, az európai uniós támogatásokat és a törvényes keretet. A vállalatok sikertörténetei azt mutatják, hogy fejlődő versenygazdaság alakult ki. Az új törvénnyel adókedvezményeket és megpályázható forrásokat biztosítunk, hogy a helyi önkormányzatokat és az egyetemeket hasonló üzleti inkubátorházak létesítésére ösztönözzük”.

Jók legyünk!

A helyi vállalkozók kérdéseket, javaslatokat fogalmazhattak meg a miniszternek. A munkaerőhiány, különösen a szakképzett munkaerő hiánya, az országos és uniós kormányprogramok, a nyersanyag-hozzáférés nehézsége és az új piacra való betörési lehetőségek érdekelték őket – írja az Agerpres hírügynökség.

A szakoktatást és a duális képzést Nagy György, az Udvarhelyszéki Kis és Középvállalkozások Szövetségének vezetője vetette fel. Elmondta, a munkaerőhiány enyhítésében lenne ezeknek szerepük, illetve a duális képzésben szükséges lenne a programban résztvevő vállalkozók törvény általi védelme.

Akik elstartoltak

A Start-Up Nation 2017 programban 67 Hargita megyei vállalkozót támogattak, 45 termelő, 16 szolgáltatátó és 6 informatikai céget. Ezek 163 munkahelyet teremtettek, ebből 124-et hátrányos helyzetű, nyilvántartott munkanélküli vagy frissen végzett személy foglalt el. A Start-Up Nation legutóbbi kiadására 343 vállalkozás jelentkezett a megyéből – olvasható az Agerpres hírügynökségnek a témában kiadott híréből.

Az építőiparban és a mellékiparágakban (nyílászárókat gyártó cégeket és más beszállítókat is érinti a CAEN-kódtól függően) idén januártól alkalmazott 3000 lejes bruttó minimálbérről is szó esett, melynek célja a kormány részéről a bérek kifehérítése, de a vállalatoknak jelentősen rontja a versenyképességét.

Szemétség, hogy így felment a fa ára

A hulladékgazdálkodás szigorú törvényi szabályozása szintén óriási problémát jelent a vállalatoknak, akkorát, hogy külön iparág létesült a megoldására. A helyi vállalkozók javasolták, hogy a törvényhozó, a vállalkozó és az ellenőrző szerv között legyen valamiféle kommunikáció, hogy a törvény által megszabott feltételek teljesülhessenek, de a cég is életben maradhasson.

A bútoripar képviselői fordultak beadvánnyal a miniszterhez, tájékoztatták, hogy Udvarhelyszéken hagyományokkal rendelkező, egykor virágzó iparágról van szó, amelyet az erdőgazdálkodási törvények és a ROMSILVA vállalat árpolitikája ellehetetlenített például a lengyelországi piaccal szemben – idézte fel az uh.ro-nak Nagy György a beszélgetés témáit.

Az UKKSZ elnök elmondta, jó hír, hogy vannak már olyan, a minisztérium által létesített online felületek, amelyeken jól lehet tájékozódni a megpályázható forrásokról, kormánytámogatási lehetőségekről.

“Azért tartom kiemelten fontosnak, hogy az tárcavezető Udvarhelyszékre látogatott, mert így tudjuk szorosabbra fűzni az általa képviselt intézmény és a helyi üzleti szféra közötti hálót” – értékelte közleményében a találkozót a szenátor.

A megbeszélés után Ștefan-Radu Oprea néhány udvarhelyszéki céghez is ellátogatott.