Elfogadta szerdán a képviselőház az 5G hálózatok kiépítéséről szóló tervezetet. A jogszabály elfogadását 277 képviselő támogatta, egy ellene szavazott, 23 törvényhozó tartózkodott.
A törvény célja, hogy intézkedéseket fogadjon el az országos érdekű információs és kommunikációs infrastruktúrákban, valamint az olyan elektronikus hírközlő hálózatokban használt technológiák, berendezések és szoftverek gyártóinak engedélyezésére, amelyeken keresztül 5G típusú elektronikus hírközlési szolgáltatásokat – 5G hálózatokat – nyújtanak, az ország nemzetbiztonságát és védelmét érintő kockázatok, fenyegetések és sebezhetőségek megelőzése, elhárítása és megszüntetése érdekében.
A tervezet kimondja: 5G hálózatot csak olyan cég telepíthet, amely erre – a jelen törvény értelmében – engedélyt kap. Az engedélyt az igénylés benyújtását követő legtöbb négy hónapon belül a miniszterelnök bocsátja ki, a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) láttamozásával. A CSAT negatív véleményezést bocsát ki, amennyiben úgy értékeli, hogy az ország biztonságát fenyegető kockázatok merülnek fel.
Az 5G hálózatokat telepítő cégek kizárólag az e törvénnyel összhangban engedélyezett fejlesztők által gyártott technológiákat, berendezéseket és szoftvereket használhatnak. Azok a cégek, amelyek megszegik ezt az előírást, üzleti forgalmuk 1 és 5 százaléka közötti összegnek megfelelő bírsággal sújthatók.
A kormány által kezdeményezett tervezetet a képviselők a beterjesztett formában fogadták el.
A vita során Andi Grosaru nemzeti kisebbségi képviselő azt állította, hogy a tervezet alkotmányellenes rendelkezéseket tartalmaz, és kérte, hogy utalják vissza a bizottsághoz, de a kérést elutasították, mert a kisebbségi frakció nem támogatta.
Pavel Popescu a Nemzeti Liberális Párt (PNL) képviseletében azt mondta, hogy a liberálisok támogatják a tervezetet. „Románia megmutatja, hogy érett állam (…), és a helyes utat választotta” – mondta Popescu. A Szociáldemokrata Párt (PSD) is támogatja a projektet – jelentette be Sorin Grindeanu képviselő.
George Simion, a Románok Egyesítéséért Szövetség (AUR) parlamenti képviselője aggodalmát fejezte ki az Európai Bizottság által megfogalmazott észrevételekkel kapcsolatban, ezért az AUR tartózkodott a szavazásnál. A képviselőház az első megkeresett ház, a szenátus a döntéshozó kamara.