A karácsonyi alma

Székelyföldön nem kell bemutatni az almát sem a konyhában, sem a néphagyományban. Az almás tésztával sem most fogsz találkozni először, és nem, nem lesz a nagymamád almásánál finomabb, amit lentebb kínálok.

Fotó: DÁVID ANNA JÚLIA

Az ilyen karácsonyi szent tehenek, 

mint a töltött káposzta, a diós bejgli, a kocsonya, a húsleves vagy a káposztalé leves, a véres-májas-kolbász pirével olyan ételek, amik több évtizede kerülnek a karácsonyi asztalra. Ezekről mindig az a 30Y dal jut eszembe, ami úgy kezdődik, hogy „szép esténk lesz, ha egyszer majd megöregszünk”, és valami olyasmiről szól, hogy bárcsak ne lenne ilyen rövid az élet, és ez a vágyunk mennyire beférkőzik a viselkedésünkbe, és ez az egész mennyire ciklikus, és mindez három percben. Egy jó dal amúgy, szeretem. Van benne két sor, hogy „az anyjuk meg, hogyha a konyha királynője volt életébe’// akkor a lányát se érje a Gézánál, Lázárnál, Juditnál szégyen.” – ez a két sor jut eszembe a töltött káposztáról.

Mit kell tenned, hogy nyerj?

Advent idején minden szombaton közzéteszünk egy receptet, amit előzőleg kipróbálunk. Készítsd el az ételt, fotózd le, és ha van kedved, írd meg nekünk néhány sorban, hogy milyen lett, hogy érezted magad közben. Azok között, akik mind a négy ételről elküldik a fotót a következő héten kedd éjfélig a jatek@uh.ro e-mail címre, ínyenc nyereményeket sorsolunk ki karácsony előtt. A tárgyba írd be: Adventi betűleves 1, 2, 3 vagy 4 attól függően, hányadik heti receptről van szó.

Mit nyerhetsz?

  • fődíj: hatfogásos exkluzív vacsora két főre a Schwarz étteremben, amit 2022 első félévében fogyaszthatsz el.
  • második díj: ebéd két fő részére a hamarosan nyíló ZsebCafé étterembe
  • harmadik díj: borcsomag a Teomo italszaküzlet jóvoltából

Ezeket a szent teheneket nagymamáink és az anyáink megtanulták először technikailag elkészíteni, és mint valami mesterséget, gyakorolták alkalomról alkalomra, amíg úgy ment az egész, hogy oda se kellett nézzenek. És azután tudott jönni az egyediesítés: a fűszerezés, az ízesítés, a formázás. Tehát az a diós bejgli, amit te karácsonykor eszel, nem egy-az-egyben ugyanolyan, amilyent az üknagyanyád tett az asztalra, de nagyon hasonlít rá.

Mielőtt nekiszökünk a receptnek, kínálok egy pár, karácsonyi családi asztalnál használható

téma-terelő érdekességet az almáról, 

amit akármikor bedobhatsz, ha szeretnéd oldani a hangulatot, vagy hát… terelni a témát.

Például ha felmerül az esküvő kérdéskör, akkor rávághatod, hogy “Kóstoltátok már ezt az almás párnát?” és amikor mindenki beleharapott, akkor folytathatod, hogy a görög mitológiában, Zeusz és Héra esküvőjére Gaia, a Föld istennője egy aranyalma-tövet adott nászajándékba, amin az örök ifjúság és halhatatlanság aranyalmái teremnek.

Héra nagyon féltette az almafáját,

ezért a saját, jól őrzött gyümölcsös kertjébe ültette, ahol a szép hangú Heszperiszek őrizték a fát, és ők cserébe néha ehettek belőle. De Héra nem bízott a Heszperiszekben, úgyhogy a halhatatlan lányok mellé rendelt egy szintén halhatatlan, soha-nem-alvó, százfejű sárkányt – a biztonság kedvéért. Kellett is az őrzés rendesen, mert elég sokan rájártak az örök ifjúság és halhatatlanság aranyalmáira. Ebből a görög sztoriból lett alma az édenkerti gyümölcs is, és nem paradicsom.

De elmondhatod azt is, hogy az, ahogyan latinul mondjuk, hogy alma, az végülis a görög általános gyümölcs szó átvevése (μήλον). A latin bűn vagy gonosz szó formailag nagyon hasonlít az almára: mālum – alma, mălum – bűn. Ezért lehet, hogy az Ószövetségben az alma lett a tiltott gyümölcs. De az Újszövetségben például megváltozik az alma jelentése, és úgy jelenik meg mint a megváltás jelképe a Madonna és Jézus kezében.

Vagy, ha ez sem elég, és még mindig kell small-talkolni, akkor:

– Tudtad, hogy miért mondják ádámcsutkának az ádámcsutkát? Mert népiesen azzal indokolták a gége alakját, hogy megakadt Ádámnak a bűnös alma a torkán. (kínos nevetés)

De amúgy az almának tényleg van konkrét köze a karácsonyhoz. 

Állítólag régebb annyi fele vágtak egy almát, ahányan ültek a karácsonyi asztalnál, és az, hogy mind ettek ugyanabból az almából, az összetartozást jelentette, és ha valaki eltévedt az életben, akkor a saját alma cikkére gondolva, akármikor hazatalált a családjához. És azt az almát, amit már nem ettek meg az ünnepi asztalról, darabokra vágták, és belerakták a kisbabák fürdővizébe, mert az megvédte őket. A magyar néphagyományban például eljegyzéskor is adtak almát mint a szerelem jelképét. De télen az almából jósoltak szerelmet, és varázsoltak termékenységet is.

Azt hiszem, hivatalos: az alma lett az ünnepek top tématerelője. Úgyhogy minél több alma kerül az asztalra, annál több ürügy beszélgetni róla, és nem hagyni teret a kínos témáknak.

Hozzávalók a kelt tésztához:

Ezeket ebben a sorrendben belerakod egy tálba és kidagasztod géppel vagy kézzel. Elrakod egy órára kelni.

A töltelékhez én soha nem követtem a receptet, mert ez az a része, amit egyediesíthetsz. Öt-hat darab hámozott és csumázott almával meg tudod tölteni a fenti tésztát. De itt tényleg azt csinálsz, ami neked a legjobban ízlik. Én nagyobbakra vágom, de reszelheted is. Én a pároláskor nem raktam alája se vizet, se vajat, de rakhatsz is. Én nem cukroztam, de nem tudom, milyen almáid vannak, viszont raktam bele fahéjat, cardamont, szerecsendiót, meg, amit éppen gondoltam, hogy talál bele. Az arányokat rád bízom. Párold meg olyanra, amilyenre szereted. Én nem szerettem a szottyadt reszelt almát. Ezért az enyém kb 3-4 percet párolódott, és Edit futtában vágta fel, mert teljesen elfelejtettük, és már meg volt kelve a tészta. De tökéletes volt.

Az egy órát kelesztett tésztát kicsit gyúrd át és össze, vágd ketté, és nyújtsd egy kerek alakú plecsnire. A kerek alakú lapot vágd négy háromszögszerű szeletre, és ennek a háromszögnek a felezővonalától kezdve vágj bele az oldalakkal párhuzamos csíkokat. Ne vágd végig. Képzelj magad elé egy fenyőt, és akkor jó lesz. A felezővonal mentén pakolj annyi kihűlt almát, amennyit még össze tudsz majd csomagolni. Ezt ismételd meg a másik tésztarésszel is. Tojásozd le és mehetnek 180°C-ra 20 percre a sütőbe.

Fahéjas porcukor a tetejére, és nincs jobb a langyos kelt tésztánál.