Fotó: GEGŐ IMRE
Először rendezik meg Csíkszeredában az erdélyi dizájnhetet, azaz a Transylvanian Design Week-et (TDW) 2023. február 18. és március 10. között. Az esemény központi kiállításán akár a te műved is helyet kaphat.
„Az első erdélyi design hét célja az alkotók és a közösség segítségével pillanatképet alkotni arról, mit jelent ma Erdélyben a design, hogyan látják az iparművészet szerepét a szakértők, és mit ért erdélyi design alatt az érdeklődő közönség” – áll a szervezők közleményében.
A TDW segítséget kíván nyújtani az által, hogy a helyi és nemzetközi designer-közösséget is megszólítja, így kapcsolatépítésre és munkásságuk szélesebb körű megismertetésére adna teret az erdélyi művészeknek.
A rendezvény központi eseménye a Csíki Székely Múzeumban szervezett tárlat lesz, amelyen az Oláh Gyárfás kurátor és Adrian Balcău formatervező által kiválasztott, illetve meghívott designerek alkotásai lesznek megtekinthetőek. A kiállított művek alkotóinak kiléte a következő hetek során válik nyilvánossá. Az viszont már hivatalos, hogy akár a te alkotásod is köztük lehet. A TDW által meghirdetett pályázatra voltaképpen bárki jelentkezhet – tudtuk meg a szervezőktől – bár a fiatal, pályakezdő művészeket kívánják megszólítani leginkább. Azt sem titkolják, hogy az erdélyi művészeket szeretnék elérni a rendezvénnyel, de az erdélyi kötődés hiánya sem kizáró ok.
A zsűri tagjai: Oláh Gyárfás (kurátor), Adrian Balcău (formatervező), Esztány István (formatervező), Hátszegi Zsolt (mozgóképművész), Szigeti G. Csongor (médiaművész), Zsigmond Adél (divattervező) és Kelemen Attila (marketingszakértő).
Öt kategóriában lehet nevezni: divat, termék vagy grafikai tervezéssel, motion design, illetve ajándéktárgy témakörben. A szakmai zsűri által jobbnak ítélt művek a TDW alatt kiállításra kerülnek a Csíki Székely Múzeumban, valamint a kategóriák győztesei 4.000 lejes pénzjutalomban is részesülnek.
A benyújtott pályaműnek az elmúlt 2 évben kellett elkészülnie, témája az eseményhorizont kell legyen – a téridő egy határfelülete, az a pont, ahonnan senki és semmi nem térhet vissza. Olyan határ, amit átlépve minden a jövőben marad, és már nem kerülhet a múltba – áll a követelmények közt a téma meghatározása.
Egyénileg és csoportosan is lehet jelentkezni a pályaműről készült fényképekkel 2023. január 15-ig. Maximum egy kategóriában, egy alkotással lehet nevezni. A zsűri által megszabott irányelvek szerint a döntésben befolyásoló tényező többek közt a kivitelezés minősége, a művészi érték, a kategória függvényében a magas funkcionalitás, a koncepció megközelítése, a tervező személyes kompetenciái.