Kacsó Péter földrajztanár is a nyertesek között.
fotó: Magyari Tímea
A Székelyudvarhelyi Magánvállalkozók Szövetsége (SZMVSZ) úgy döntött, kideríti, kik a diákok kedvenc tanárai és február 1-jén díjazza is őket.
A felmérést az idei tanév diákpolgármesterével, Péter Zsanett-tel közösen készítették, a 63 kérdésből álló kérdőívet a diákok a tanórákon töltötték ki. A válaszok összesítése még folyamatban van, eddig csak néhányat dolgoztak fel, ezek közül az egyik, hogy Ki a kedvenc tanárod az iskolából? A további 62 kérdésben rákérdeztek még arra például, hogy kit milyen szakma érdekel, itt is felállítottak egy rangsort, a közgazdász, orvos és jogász szakmák lettek a legnépszerűbbek. Azt tervezik, hogy ezekről a terüleletekről kérnek majd meg embereket, hogy meséljenek, beszélgessenek a diákokkal a munkájukkal kapcsolatban.
A nyolc székelyudvarhelyi középiskolában összesen közel ezer kérdőívet töltöttek ki, tudtuk meg Fülöp Attilától, a Kós Károly Szakközépiskola gazdasági tanárától, aki egyben a Tanügyi Szabad Szakszervezet udvarhelyszéki központjának konferenciatermében tartott szerdai esemény moderátora is volt.
Mitől lesz jó a tanár?
Még a díjak kiosztása előtt Dr. Kálmán-Ungvári Kinga, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) egyetemi adjunktusa arra a kérdésre kereste a választ, hogy mitől kedvelt egy tanár.
A szaktudás nem elég, szögezt le. A jó tanár nem a rendszert szolgálja ki, hanem a gyerekeket, nem tesz úgy, mintha mindent tudna, nem akarja megmondani a tutit, emberséggel, korrektséggel igyekszik kivívni a gyerekek tiszteletét, félre tudja tenni az egóját, elfogadja, hogy minden tantárgyból nem tud tökéletes lenni egy gyermek, rugalmas, hiteles, kicsit őszinte, kicsit humoros – sorolta.
Dr. Kálmán-Ungvári Kinga
Sokat olvasott újabban olyan robotokról, amelyeket a finn, amerikai, kínai oktatásban használnak. Ezek képesek kiolvasni a csúnya írást, követik a hiányzásokat, kiszámíthatóak, fejleszthetőek, és nincs rossz napjuk. Viszonylag olcsók, egy kínai tanár havi béréből meg lehet venni egy „óvóbácsi robotot”. A kérdés pedig az, hogy a tanárok ehhez képest milyen pluszt tudnak adni. Válaszolt is: a gyerekeknek szükségük van olyan tanárokra, akik észreveszik, hogy a gyerekeknek lelki világuk is van.
Nem nagy szemekkel kell nézni, ha a diákok Miley Cyrus énekesnőről vagy a Wednesday sorozatról beszélgetnek, képben kell lenni. Lehet kritikusnak lenni velük szemben Miley Cyrus-szal és Wednesday-jel szemben is, de akkor sem árt, ha tudják, hogy mit illetnek kritikával, említ még egy utolsó fontos elemet. Végezetül hozzáteszi, nem árt, ha mindez már kicsit „ott a vénában”, de „nem kell úgy tekinteni magunkra, mint a német autóra, ami kijött a gyárból, és kész van”, azaz tanárnak nem feltétlenül születni kell, hanem meg kell dolgozni érte.
Mit gondolnak a nyertesek?
A hitelességet két, a díjkiosztó után általunk megkérdezett tanár is említi. Bokor Gábor Emmánuel, a Kós Károly Szakközépiskola magyar szakos tanára szerint a jó tanár hiteles, akkor is, ha közben szigorú. Ha meghazudtolja a tanár önmagát, azt a diákok észreveszik. A jó tanár inkább megosztó, mintsem kedvenc.
Szász Zoltán
Ugyancsak a hitelességet emeli ki a spontaneitás, rugalmasság mellett Szász Lóránt, a Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium vallás szakos tanára. Szerinte még fontos a jó humor is, „mert a sok szomorú hír között jó, ha lehet nevetni is”.
Szász Zoltán, az Eötvös József Szakközépiskola fizika szakos tanára már 42 éve tanít, szerinte a titok az, hogy a jó tanár egyszerre szigorú és engedékeny. A jó tanár olyan, mint a kötéltáncos, folyton kell tartania az egyensúlyt. A Mező másik nyertese, az angol-német szakos Ilyés-Nagy Boglárka szerint nem csak az órán dől el, ki a jó tanár, ennél összetettebb az ügy. Számít, hogy órán milyen a kiállás, mennyire figyel a tanár a diákokra, szüneten szóba áll-e velük. „Meg kell osztani velük saját magad, el kell hagyni a felsőbbrendűséget, erre pedig nem elég az negyven-ötven perc” – valja.
Fülöp Attila szerint is kulcsfontosságú az egyenrangúság kialakítása, és az, hogy ne csak arra összpontosítsanak, hogy mit kell megtanítani, a diákok lelki világával is foglalkozni kell, meg kell látni minden gyermekben, hogy miben jó – magyarázza, hogy tud ő közelebb kerülni a diákokhoz.
Kik lettek a kedvencek?
- Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium:
Szász Lóránt vallás szakos tanár
Kacsó Péter földrajz szakos tanár
- Benedek Elek Pedagógiai Líceum:
Fazekas Emese matematika szakos tanár
Kacsó Kati pszichológia szakos tanár
- Bányai János Műszaki Szakközépiskola:
Puskás Erika német-román szakos tanár
Bíró-Ambrus Péter Albert elektrotechnika szakos tanár
- Eötvös József Szakközépiskola:
Ilyés Nagy Boglárka angol-német szakos tanár
Szász Zoltán fizika szakos tanár
- Kós Károly Szakközépiskola:
Bokor Gábor Emmánuel magyar szakos tanár
Fülöp Attila gazdaság szakos tanár
- Marin Preda Elméleti Líceum:
Isbășoiu Răluca Cristina testnevelés szakos tanár
Fazakas Orsolya román-angol szakos tanár
- Palló Imre Művészeti Szakközépiskola:
Nagy Bernadett magyar szakos tanár
Bálint Tibor társadalomtudományok szakos tanár
- Tamási Áron Gimnázium:
Máthé Attila földrajz szakos tanár
Szűcs-Olcsváry Melinda angol szakos tanár