Lukács Szilárd, Imets János és Birtalan Tibor. Fotó: DIMÉN-VARGA LÁSZLÓ személyes archívuma
A CaseSolvers a Magyar Biztosítók Szövetségével (MABISZ) közösen rendezte meg a Biztosítsd Be Magad! elnevezésű esettanulmány versenyét. A résztvevőknek az volt a feladata, hogy tanácsokat adjanak egy fiktív biztosító számára a jövő biztosítási kihívásait illetően. „Ha szeretnéd fejleszteni azon készségeidet, amiket a 21. századi munkáltatók leginkább keresnek” – állt a felhívásban.
A verseny online zajlott, október 9-e és 24-e között készíthették el a háromfős csapatok javaslataikat a szakmai zsűri elé. A legjobb javaslatokkal szolgáló és így a döntőbe jutó öt – köztük a Dimén-Varga László által felkészített gimis – csapat november 2-án mutathatta be megoldásait a MABISZ és a biztosítócégek által delegált zsűri előtt.
A Tamási Áron Gimnázium tizenegyedikes, matek-infós tanulókból álló Amigók, az egyetlen döntőbe jutott határon túli csapat egyedüliként vett részt online a döntőben. „Nekünk ez egy kicsi hátrány volt, a zsűri kérdéseit elég nehezen lehetett hallani laptopon keresztül” – mondja Birtalan Tibor, Imets János, és Lukács Szilárd felkészítő tanára.
A szakmai zsűri a kreativitást, a stratégiai illeszkedést, a kidolgozottságot, a megvalósíthatóságot és a prezentációt értékelték.
„Sok jó ötlet elhangzott. Én azért sem szerettem volna egy ilyen zsűriben benne lenni, mert különböző irányokba lehetett elmenni. Volt hat témakör a leírásban, olyanok, mint a környezetvédelem, vagy drón technológia alkalmazása a kárfelméréseknél. A csapatok más-más ötletekkel álltak elő, és ezt összehasonlítani a döntőben, amikor az egyik a dróntechnológiával kapcsolatban jön egy jó ötlettel, egy másik a kiberbiztonsági megoldással, az nagyon nehéz lenne” – magyarázza Dimén-Varga László.
Mivel csapatához profilban közelebb áll, ők
kiberbiztonsági megoldással álltak elő,
Dimén-Varga szerint ma azért van trendje ezzel foglalkozni, mert a digitális adatok védelmére 2022-ben a GDPR-hoz hasonló szabályozás jöhet.
„Úgy gondoljuk, hogy a jövőben még fontosabb lesz az adatok biztonságos tárolása, ami egy piacot jelenthet a biztosítócégeknek is. Kiberbiztosítás már sok helyen létezik a világon, de még nem annyira elterjedt, ezért piackutatást végeztünk, és kitaláltunk kiberbiztosítási opciókat fizikai és jogi személyeknek is. Nagyon sokat tanultunk ebből, utánanéztünk annak, hogy egyes biztosítások hogyan működnek, mennyi pénzbe kerülnek, és mennyi pénzt fizet a biztosító, kár esetén” – mesél a versenyről Birtalan Tibor. Nem tudja pontosan megmondani, hogy mennyi idejüket emésztette fel a verseny, de három héten keresztül minden nap ezzel foglalkoztak.
Ő azért akart jelentkezni, és győzte meg erről a többieket, hogy tapasztalatot szerezzen, és felmérje saját képességeiket.
„Amit nálunk kiemeltek, hogy jól utánanéztek a biztosítási piacnak, a trendeknek, volt, akinél inkább a kreativitást emelték ki. Annyira jó ötletekkel álltak elő a diákok, hogy azt mondta a zsűri, akár hamarosan alkalmaznák is ezeket” – ecseteli Dimén-Varga. És alkalmazhatják is, a verseny résztvevői ugyanis az indulásukkal hozzájárultak ahhoz, hogy a versenyt kiíró MABISZ a beadott pályamunkák teljeskörű felhasználási jogait megszerezte.
Persze, a diákok is profitáltak belőle, az 1,5 millió forint összdíjazású verseny győztes csapata minden tagja egy-egy iPad-et vihet haza, míg a második, vagyis a gimis csapat tagjai 1-1 drónnal lettek gazdagabbak.