A borban kifizetett freskó története

Vadság, nyugalom és egyedülálló szépség Zsolnán.
fotó: OZSVÁTH Kinga

A fiatal, világjárt Darius Pripont szíve a Kelemen-havasok melletti borpincéhez, a Beszterce-Naszód megyében található Zsolna falujába húzta. Nemcsak külföldön szerzett tapasztalatot a borkészítés terén, hanem Romániában is dolgozott különbféle borvidékeken, Olténiában, Murfatlaron, Dealu Mare-n.

Miért is választotta ezt a pincét ebben a kis falucskában? Mert még nyers, fiatal, formálható és

van egy érdekes története:

egy egyedi művészettörténeti esemény, ami csak mellékesen kapcsolódik a borhoz, de a zsolnai pincészet, a Crama Jelna nem hagyja feledésbe veszni. Éspedig: az egyik legrégibb említés a mára kitelepített szász falu határában termett borról egy egyházi nyilvántartásban található. Itt megemlítik, hogy Petrus Murator, a 15. században gótikus stílusban épült templom festője, aki állítólag a freskót festette, zsolnai borban lett kifizetve.

Érdekes viszont a freskó, amit a festett. Örökségvédők Giotto de Bondone, firenzei festő egyik elveszett mozaikjának másolatának vélik, ami a régi római Szent Péter-bazilikában volt látható, de az új építésekor szinte teljesen tönkrement. A freskó neve Navicella, azaz kis hajó. Ugyanezt a nevet választotta a pincészet két prémium borának is.

A szerzőről

Ozsváth Kinga sommelier Németországban végezte a borpincér iskolát ahol az IHK Akadémián szerzett oklevelet és rendelkezik a WSET harmadik fokozatával is. A külföldön élő sommelier egy évet tartózkodik itthon 2020 májusától, ezalatt a Villa Vinea pincészetben dolgozik, és céljául tűzte ki az erdélyi pincészetek feltérképezését, leírását. A vele készült interjút és az előző írásait itt olvashatod:

» KINGA, ISZOL TE RENDESEN?
» TOSZKÁNA A KÜKÜLLŐ MENTÉN
» LILIAC: A BOR, AMITŐL FORR A VÉRED
» JÓ BOR CSAK AZ ÉDES?
» HA MÁR A KEZDETEKTŐL ÖSSZEÉR A SZŐLŐ
» SZERELEMFÉLTÉSBŐL SZÜLETETT A PLÉBÁNOS
» SÓBÓL BOR?
» A REJTÉLYES VÖLGY TITKA

A bor tengerén

Egy vörös és egy fehér bort érlelnek Navicella név alatt. A 2017-es vörös Navicella nagyon megtetszett. Kezdetben visszafogott, nagyon érett cseresznyére és szilvabefőttre emlékeztet. Nagyon lassan bontakozik ki. A gyümölcsösség fokozódik, fűszeres nüanszokkal kiegészítve. Rozmaring, zsálya, eukaliptusz érzését kelti. Ízében a pinot noir fitogtatja ropogós savát, de utána kisimul és helyébe krémes, vaníliás aromák társulnak. A tanninok jól érzékelhetők a 85 százalékban pinot noir-ból, 9 százalékban cabernet sauvignon-ból és 6 százalékban merlot-ból házasított borban, viszont harmóniában vannak az alkohollal és a gyümölcsös, finom testtel. Darius egyik sikeres trilógiája.

A 26 hektár szőlő hegyi szőlősnek van minősítve. Nemcsak a 600 méter magasság játszik ebben nagy szerepet, hanem a levegő, a szél minősége, de a hegyek befolyása az időjárásra nézve is.

A modern gépekkel és eszközökkel berendezett pince 2017-ben épült, de a szőlőst már 2009 óta kezdték szakaszokban ültetni. A borkészítésben nagy hangsúlyt fektetnek a régió jellegzetességnek megtartására. A pincészet borkategóriáinak egyike az Amprenta Transilvaniei, amiben ez a filozófia a legjobban megmutatkozik.

Lekence őshonos szőlőfajtáihoz tartoznak azok, amiket ebben a sorozatban vinifikálnak. Ezeket pedig a cool climat szőlőfajta egészíti ki, a pinot noir. Megtaláljuk a király és fehérleánykát, a sauvignon blanc-ot és van egy Mo-Fr boruk is, ami egy szójáték: egyrészt a szőlőfajták román nevének a rövidítése (muscat ottonel és feteasca regală, azaz ottonel muskotály és királyleányka – a szerk.), és mivel egy könnyed és kellemes bor, lehet ezt hétfőtől péntekig (Monday to Friday) fogyasztani.

Kiszsolna vadjai

A Dealu Negru katagóriájuk komoly borokat rejt. Ez a parcella a szőlőhegy magasabban fekvő részén van, egy idillikus vadászhely az erdő mellett, ahol a szőlő nyáron jobban ki van téve a meleg napsütésnek. Itt már több vadélesztővel erjesztett bor van, amit a címkén is feltüntetnek a wild yeast jelzéssel.

Az itt termő borok közül a Pinot Noir Wild Yeast emelkedett ki. A Depresiunea Ursului, szabadfordításban Medve-medence vagy Medve-völgy parcellából származik a szőlő. A szőlők és borok parcellák szerinti elkülönítésére is nagy hangsúlyt fektetnek, minden bor egy parcellának felel meg, ezért is található a borok leírásában a parcella neve. A Pinot Noir Wild Yeast elegáns pinot cseresznye és érett meggy aromákkal. Savassága élénk, teste karcsú. Lecsengésében ott a pinot-kra jellemző eukaliptusz halvány aromája.

Ugyancsak ebben a kategóriában van két édes boruk is. Mindkettő Late Harvest, vagyis későn szüretelt bor. Novemberben szüretelik a szőlőt ehhez a borhoz, magas cukortartalommal, viszont az így erjesztett borok édesek bár, de nem túlzottan. A sauvignonból érlelt 2017-es late harvest például 72 gramm cukorral rendelkezik literenként. Ehhez viszonyítva egy jégbor természetes cukortartalma 150 grammnál kezdődik.

A fiatal, de nagyon innovatívan működő csapatnak sok terve van. A már meglévő panzió mellé sétatérrel rendelkező halastavat építenek, és egy nagyobb szállodával is bővítik a szálláshelyeiket. A helyit propagálják, így szinte csak kistermelőktől származó helyi termékeket szolgálnak fel éttermükben. Egyre több turista látogatja Kiszsolnát és a taváról híres üdülőfalu, Kolibica sincs tőle nagyon messze.

Székhely: Kiszsolna
Borvidék: Erdély hegyalja, DOC Lechința – Jelna
Alapítva: 2017
Hektár: 26
Szőlőfajták: chardonnay, királyleányka, fehérleányka, sauvignon blanc, muskotály, tramini, rajnai rizling, merlot, pinot noir, cabernet sauvignon
Talaj: agyag, homokkő, vulkanikus lerakódás
Magasság: 300 – 600 m
Borász: Darius Pripon
Weboldal: www.jelnatransilvania.ro
Telefonszám: +40 740 986 056