Csalók próbálják „elhalászni” a BCR ügyfeleinek adatait az interneten olyan oldalakat hozva létre – a bank vizuális dizájelemeit használva –, amelyek nagyon hasonlítanak az eredetihez, de a bankétól teljesen eltérő nevű domaineken találhatók – hívja fel a figyelmet Facebook-oldalán az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC). A DNSC és a BCR felhívja a felhasználók figyelmét az adathalászat e-mailben történő terjedésére, éberségre szólítanak, hiszen
néhány egyszerű lépéssel ellenőrizhetjük,
hogy valóban a bank szeretne-e kapcsolatba lépni velünk. Az első és legfontosabb ellenőrizni az e-mail címet, amelyről az elektronikus levelet kaptuk: a bank által használt hivatalos formátum az @bcr.ro-ban végződik. A DNSC szerint az e-mail szövegének figyelmes elolvasása is hasznos lehet, mert a támadók időnként nyelvtani vagy kifejezési hibákat követhetnek el.
Fotó: az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság Facebook-oldala
Ne nyiss meg e-mailben lévő linkeket anélkül, hogy előtte nem ellenőrizted őket valamilyen biztonsági megoldással! A bank általában nem kéri ily módon az adatok frissítését, és alapos indok vagy beleegyezése nélkül nem tiltja le az ügyfél kártyáját vagy számláját. Sőt, a legtöbb esetben a bank már nem is küld linkeket tartalmazó e-maileket – írják. Azt tanácsolják, ha kétségeid vannak, hívd fel a bankot, hogy ellenőrizd az információt.
A DNSC, a Román Rendőrség és a Román Bankszövetség (ARB) az ilyen támadások észlelésének és elkerülésének érdekében egy információs honlapot is létrehozott, amelyet ide kattintva találsz meg.