A kezdilexikon.ro címen elérhető online városlexikon minden szempontból premier: ez az első székelyföldi városlexikon, egyben az első online erdélyi, valamint az első magyar nyelvű online városlexikon is – számol be a közleményében a lexikon szerkesztőbizottság, Bakk Miklós főszerkesztő és Bakk-Dávid Tímea szerkesztő.
Mint írják, a Kézdivásárhely Lexikon célja, hogy a városról szóló helytörténeti kutatásokat, a Kézdivásárhely múltjával, személyiségeivel, intézménytörténetével kapcsolatos információkat közérthető, könnyen böngészhető, jól rendszerezett szócikkekben tárja az olvasók elé.
A városlexikon
jelenleg közel 150 szócikket tartalmaz, és a tervek szerint folyamatosan bővül. Egy kötetbe zárt lexikonnal ellentétben a munkának e kezdeti fázisában is használható már az online lexikon. A még megíratlan szócikkeknél a szerkesztők jelzik, hogy szerepel a téma a bővítési tervben. Ugyanakkor a jövőbeni finanszírozási lehetőségek függvényében a terv szerint kötetben is kiadnák a bővített, véglegeshez közelítő verziót.
A főszerkesztője dr. Bakk Miklós egyetemi tanár, politológus, szakmai koordinátora dr. Dimény Attila etnográfus, muzeológus, a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum vezetője. A szerkesztőbizottság tagjai: Bakk-Dávid Tímea szerkesztő, dr. Borcsa János irodalomtörténész, dr. Deák Ferenc etnográfus, műkritikus, valamint dr. Jánó Mihály művészettörténész. A szócikkek szerzőinek listája a Munkatársak menüpont alatt érhető el, és a lexikon bővítésével párhuzamosan folyamatosan kiegészül az újabb munkatársakkal, akik saját szakterületükön, kutatási témájukban írják a szövegeket.
Először 2021-ben ült össze az a kis csapat, akikből a Kézdivásárhely Lexikon mai szerkesztőbizottsága verbuválódott. A városlexikon kezdeményezője, ötletgazdája Bakk Miklós, aki a reprezentatív kötetekben kiadott néhány magyarországi városlexikon mintájára képzelte el Kézdivásárhely hasonló kiadványát. Ezt tovább gondolva Dimény Attila vetette fel az online verzió ötletét. A szerkesztőbizottság nagy lehetőséget lát abban, hogy a folyamatosan bővülő online felülettel, a szakmai és olvasói visszajelzésekre kvázi azonnal reagálni tudó szerkesztőkkel az online lexikon helyi lakosok, diákok, turisták, érdeklődők számára egyaránt hasznos információforrássá válik. Az egyes szócikkek között a belső linkeknek köszönhetően könnyedén lehet navigálni, a betűrendes mutató, a kereső, a kiemelt, legfontosabb szócikkek és más gyűjtőszócikkek hatékonyan segítik az olvasót a keresésben, ismeretszerzésben, egy-egy téma részletesebb feltérképezésében.
A bevezetőben a szerkesztők kiemelik, hogy a helytörténeti kutatásoknak komoly hagyományai vannak Kézdivásárhelyen. A dokumentáltan elért eredmények, a monografikus jellegű tanulmányok sokasága azonban azt a kérdést veti fel, hogy az így felhalmozott tudás, ismeretmennyiség hogyan juthat el a „gyakorló lokálpatriótákhoz”, azokhoz, akik mindennapi elfoglaltságaik, egy egészen más jellegű területen végzett munkájuk mellett időnként szükségét érzik annak, hogy Kézdivásárhely múltjával, személyiségeivel, intézménytörténetével kapcsolatosan információkat szerezzenek, pontosítsák tudásukat – írják a lexikon bevezetőjében. Ebben segít a városlexikon mint műfaj, amely rövidebb szócikkekbe sűríti a rendelkezésre álló tudásmennyiséget. Ugyanakkor ahhoz, hogy a lehető legszélesebb felhasználói kör hozzáférjen egy ilyen lexikonhoz, az online verzió kínálkozik a legkézenfekvőbb megoldásnak.
A kezdeményezők szerint emellett a lexikon és szócikkei egyik legfőbb feladata, hogy fel kell dolgoznia, közzé kell tennie az idősebb generációk által őrzött helyi tudást, és mindezt olyan formában, hogy bárki, aki olvassa, fiatal helyi lakos vagy turista, egyből kapcsolni tudja a város, a terek, épületek aktuális állapotához, helyszíneihez. A város ikonikus helyei minden generáció számára más és más történeteket és jelentést hordoznak, és ezeket – mivel létezik egy folytonosság – össze is kell kapcsolni. Gyakorlatilag bárki meg tudna írni a létező szakirodalom alapján egy virtuális Kézdivásárhely-lexikont, úgy is, hogy soha nem is járt a városban ténylegesen. Ám a helyismerettel, helyi kötődéssel egyaránt rendelkező szerzők, szerkesztők célja ennél sokkal ambíciózusabb: ezeket a jellegzetes helyi tudásmorzsákat összegyűjteni, összefűzni, rendszerezni, és a széles nyilvánosság számára hozzáférhetővé és továbbgondolhatóvá tenni.
Franchise legyen?
A kezdeményezők franchise jellegű projektként is nagy potenciált látnak az ötletben. Más székelyföldi és erdélyi városok bevonásával megvalósulhatna egy jövőbeni székelyföldi/erdélyi városlexikon-sorozat, azaz ahol van erre nyitottság, szakértők, helytörténészek, értelmiségiek részvételével máshol is megalakulhatnak a helyi szerkesztőbizottságok, amelyek az adott településre vonatkozó legfrissebb helytörténeti kutatásokra támaszkodva írják, szerkesztik a szócikkeket.
A Kézdivásárhely Lexikon szerkesztőbizottságához személyes kapcsolatok révén már több székelyföldi városból érkezett nem hivatalos visszajelzés arra nézve, hogy pozitívan fogadják az ötletet. A Kézdivásárhely Lexikon partnerei között ugyanakkor máris számos jelentős közintézmény, szakmai munkát folytató egyesület, alapítvány található. Ez a kezdeményezők elképzelése szerint szilárd alapja lehet egy majdani szakmai civil konzorciumnak a városlexikon-sorozat tervének megvalósulása érdekében. A partnerek sorához mától a kézdivásárhelyi önkormányzat is csatlakozik.
A lexikon kiadója a Kézdivásárhelyi Múzeumbarátok Egyesülete, és jelen pillanatig kizárólag saját forrásokból és magántámogatók adományaiból valósították meg a fejlesztését. A kezdeményezők remélik, hogy a kézdivásárhelyi közösség számára fontos projekt további támogatókra talál a közeljövőben. A szerkesztőbizottság a kezdilexikon@gmail.com email-címen várja az online lexikonnal kapcsolatos észrevételeket, ötleteket, a lehetséges partnerek, támogatók jelentkezését.