fotó: MTI
Közcélú adatigényléssel kikértük a Bethlen Gábor Alaptól az Erdélyi Médiatér Egyesület sokmilliárdos anyaországi támogatásának elszámolásait. A BGA/348/5/2021 támogatási szerződésének elszámolása egy 95 oldalas dokumentum, melynek feldolgozását megnehezítették a számunkra: a kiadási tételeket tartalmazó táblázatokat kilencven fokban elforgatták, hogy nehezebb legyen keresni bennük, sőt az Excel-fájlokat kinyomtatták és újra beszkennelték, hogy ne lehessen keresni bennük. Az utalási bizonylatoknál a magánszemélyek neveit feketével letakarták, hogy ne lássuk, ki kapta a pénzt. Az elszámolás egyébként a 2021. július 1 – 2022. október 31. közötti időszakot fedi le.
Az iratcsomag 49. és 51. oldala ugyanazt tartalmazza, csak az egyik román, a másik magyar nyelven: az Erdélyi Médiatér Egyesület dolgozóinak bérkartonját.
Az egyesületről tudni kell, hogy felvásárolta a 2017-2022. közötti időszakban az erdélyi média jelentős részét, és hozzá futnak be az erre a célra szánt anyaországi támogatások, az elmúlt években több mint 12 milliárd forint. Az anyaországi KESMA mintájára egy profitorientált cég intézi itt is a médiaorgánumok napi ügyeit, a Príma Press Kft. Az újságírók-szerkesztők többsége ennek a cégnek az alkalmazottja.
Valamiért két médiaorgánum újságírói-szerkesztői viszont megmaradtak az Erdélyi Médiatérnél: a Főtér és a Nethuszár portálok munkatársai. (Ennek valószínűleg az az oka, hogy a Főtér eredetileg is a Médiatéré volt: a Székely Hírmondó 2014. február 14-i számában az egyesület akkori elnöke, Szakáts István arról beszélt: a portál beindítására 40 millió forint támogatást kaptak a budapesti Határok Nélkül a Magyar Nyelvű Sajtóért Alapítványtól. Végső soron ez is magyar közpénz volt.)
Mire ment a pénz?
A 24 alkalmazott fizetését tartalmazó bérkarton sokat elmond arról, mennyire becsülték meg az újságírókat és szerkesztőket abból az anyaországi támogatásból, amit alapvetően az erdélyi magyar sajtó fejlesztésére kaptak.