Több felsőoktatási törvénytervezetet is elfogadott a képviselőház tanügyi bizottsága csütörtöki vitáján. Kvórum hiányában végül felfüggesztették az ülést, jövő héten fogják folytatni. A testület a 265 cikkejből 148-at vitatott meg eddig, több módosító javaslatot is elfogadott.
Bár az eredeti menetrend szerint a bizottság tagjainak pénteken és szombaton is folytatniuk kellett volna a tervezet megvitatását, az RMDSZ javaslatára megszavazták, hogy csak jövő héten folytassák a munkát. Szabó Ödön képviselő szerint azért kérték az ülés elhalasztását, mert a pénteken és szombaton zajló RMDSZ-kongresszus miatt az érdekvédelmi szervezet képviselői nem lehetnek jelen a szakbizottsági vitán.
Amit elfogadtak
Az egyetemi hallgatók 75 százalékos árkedvezménnyel vásárolhatnak belépőt a múzeumokba, koncertekre, színház-, opera- és mozielőadásokra, állami sportlétesítményekbe az előirányzott költségvetési keret kimerüléséig.
Az alapképzés nappali tagozatára beiratkozott egyetemi hallgatók a kari tanács jóváhagyásával egy év alatt két évfolyamot is elvégezhetnek. A javaslat szerint az orvosi-gyógyszerészeti, katonai, hírszerzői, rendőri, csendőri és nemzetbiztonsági tagozatok, illetve az utolsó tanulmányi év kivételével minden más karon összevonható két tanulmányi év.
Továbbá elfogadták az RMDSZ azon javaslatát is, amely szerint a felekezeti egyetemek oktatói, vezetői, adminisztratív vagy kisegítői állásait csak az érintett egyház jóváhagyásával lehet betölteni. Valamint jóváhagyták azt is, hogy a tanári mesterképzésben és a pszichopedagógiai képzési programban a tanítási gyakorlat külföldi képzési időszaka alatt is elvégezhető legyen.
A testület megszavazta a Nemzeti Liberális Párt (PNL) módosító javaslatát is, amely szerint a magán és a felekezeti felsőoktatásban kibocsátott oklevelek és bizonyítványok egyenrangúak az állami oktatásban kiállított diplomákkal. Az elfogadott indítvány szerint az akkreditált vagy ideiglenes engedéllyel működő magánegyetemek és felekezeti magánegyetemek diákjait megilletik mindazok a kedvezmények, amelyeket az állam az állami oktatásban résztvevő hallgatóknak biztosít. Ez alól kivételt képez az ösztöndíjhoz, illetve az ingyenes bentlakáshoz és étkeztetéshez való jog.
Törlik az egyetemi szabályzatból azt a kitételt, amely megszabja, hogy egy felsőoktatási intézményben egy személy hány mandátumot tölthet be a rektoritól eltérő vezetői pozícióban. A javaslatot a Szociáldemokrata Párt (PSD) nyújtotta be, arra hivatkozva, hogy a mandátumok számának korlátozása „szükségtelen és nem demokratikus”. Ligia Deca oktatási miniszter egyetértett a javaslattal, amelyet aztán el is fogadott a testület.
Az intézkedés egyebek mellett a rektorhelyettesi, a dékáni és a dékánhelyettesi tisztségre is vonatkozik. A törvénytervezet 137. cikke értelmében a rektori megbízás öt évre szól, és egy személy legfeljebb két cikluson keresztül töltheti be ezt a tisztséget. Ehhez a cikkhez is több módosító javaslatot nyújtottak be, ezeket később vitatják meg.
Amit elutasítottak
A bizottság elutasította a doktori dolgozatok plágiumvizsgálatára vonatkozó, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) által benyújtott módosító javaslatot, amely előírta volna, hogy a felsőoktatási intézmények kötelesek digitális formátumban közzétenni az 1990-től napjainkig készült valamennyi doktori disszertációt a szerzői jog területén hatályos jogi rendelkezésekkel összhangban.