Pastor Kende-Ferenc, Benedek Orsolya, Székely Noémi, Ábrán Kinga-Réka, és Kovács Dorottya, fotó: a Gazdasági Tanácsadó Klub Facebook-oldala
Naná, hogy voltak udvarhelyiek abban a BBTE-s csapatban, amelyik második helyen végzett a november 5-én, a budapesti Metropolitan Egyetemen megrendezett METU Startup Lab nemzetközi versenyen. A díjazott csapatban Benedek Orsolya és Kovács Dorottya személyében két udvarhelyi is volt, ők a vásárhelyi Ábrán Kinga-Rékával, Pastor Kende-Ferenccel, és Székely Noémivel egészültek ki.
Fenntarthatóság a felsőoktatásban – ez volt a téma, a feladat pedig 5 problémát megfogalmazni, amelyek most a jelenben relevánsak a felsőoktatásban, majd ezekre a problémákra kellett megoldásokat keresni, amelyek 2030-ig megvalósulhatnak.
A Babeș-Bolyai Tudományegyetem csapata szerint jelenleg sokkal több az elméleti oktatás és kevesebb a gyakorlat, úgy gondolják, ez pont fordítva kellene, hogy legyen. Ezen kívül több gazdasági, környezeti és társadalmi problémát neveztek meg: például a felsőoktatásra való lehetőség, vagy éppen a digitalizáció hiányát, hogy csupán kettőt említsünk.
Megoldásként ők például éppen ennek a fenttarthatatlanságnak az áldozatait szólítanák meg, szerintük hús-vér emberek beszámolói nagyobb motivációt adnának a fenttarthatóság kialakításához. Ezt egy világszintű oktatási szabályozás elkészítése is segíthetné. Ugyanakkor köteleznék a társadalmi felelősségvállalásra nevelő tevékenységeket az oktatásban, ahol a fenttarthatóságról kutatásokat és tanulmányokat lehetne készíteni, ezeket előadni a középiskolákban, így példaképként is szolgálni a következő generációnak – foglalta össze dióhéjban Benedek Orsolya másodéves menedzsment szakos hallgató.
A versenyen a diákok két szimulációs játékon is részt vettek, amelyek beleszámítottak a teljesítménybe: a játékok egy valós vállalati példát mutattak be, ahol különböző belső működési döntéseket kellett meghozniuk a csapatoknak különböző időperiódusokban. „Egy adott vállalat adott döntéseit kellett meghozzuk, az előző évi adataikat szem előtt tartva, illetve a különböző pénzügyi kimutatásokat. Ezek célja az volt, hogy lássuk, milyen döntéseket kell hoznunk a való életben” – magyarázta Orsi.
A verseny reggel 9 órakor kezdődött és a nap végén minden csapat prezentálta a szakmai zsűri előtt, hogy milyen döntéseket hoztak a fenntarthatóság érdekében. A spanyol Kantábriai Egyetem nyerte az első díjat, a BBTE a második, a Szegedi Tudományegyetem a harmadik lett, míg a német Stuttgart városának egyetemistái különdíjat nyertek. A kolozsvári csapat kísérői Nagy Miriám és Borsos András, a felkészítő tanáraik dr. Györfy Lehel, dr. Szász Levente és dr. Rácz Béla voltak.