Forrás: Hotnews.ro
Felrobbant egy autógáz-töltőállomás szombaton, augusztus 26-án este a Dâmboviţa megyei Crevedia településen. 58 személy megsérült, ketten pedig életüket vesztették, 8 lakóház égett le, 11-ben pedig károk keletkeztek. A felrobbant LPG-állomást még 2020-ban bezárták, mert elveszítette tűzvédelmi engedélyét, és bár környezetvédelmi engedéllyel sem rendelkezett, tovább működött – számolt be az Agerpres.
Összesen három robbanás történt a crevediai telephelyen, a detonációkat tűz követte. Az első robbanásban nyolcan sérültek meg, egyikük súlyosabban, mindnyájukat bukaresti kórházakba szállították. Egy férfi életét vesztette infarktusban, állítólag később elhunyt felesége sérülésének súlyossága láttán. Ő nem szenvedett égési sérüléseket.
A rendőrség közben lezárta a forgalmat, evakuálták mintegy 3.000 lakót, senki nem tartózkodhatott a helyszín 700 méteres körzetében, RO-Alert üzenetben figyelmeztették a lakosságot a nagy füstkibocsátás miatt.
A hatóságok életbe léptették a vörös jelzésű beavatkozási tervet. Öt tűzoltóautót és tíz mentőautót vezényeltek ki a helyszínre, de Ilfov és Prahova megyéből is érkeztek tűzoltó és mentős egységek.
A második robbanás
bizonyult a legnagyobbnak, összesen 58 személy sérült meg, közülük 43 belügyi alkalmazott: 39 tűzoltó – mintegy 100 méteres távolságról oltották a tüzet a robbanáskor –, 2 rendőr és 2 csendőr. Időközben az infarktusban meghalt férfi felesége a kórházban életét vesztette, a nő testfelületének 95 százaléka megégett, lényegében lehetetlen volt ebből az állapotából megmenteni, nyilatkozta róla Raed Arafat.
A katasztrófavédelem hajnali 3 óra körül közölte, hogy lokalizálták a tüzet és dolgoznak a tűzfészkek eloltásán.
Országszerte mintegy 900 személy adott vért vasárnap a crevediai robbanás sérültjeinek megsegítésére. A többtucatnyi sérültet követelő detonáció után a hatóságok véradásra kérték fel a lakosságot, 24 megyében nyitottak ki a vérközpontok. A Hargita megyei rendőrség hétfőn véradásra szólította fel alkalmazottait.
A sérültek közül több személyt is külföldi kórházakba – Ausztria, Németország, Belgium, Olaszország, Norvégia – szállítottak repülőgéppel. Hozzátartozóik is velük tarthattak, a szállást és az utazás költségeit is állja a kormány, nyilatkozta Alexandru Rafila, egészségügyi miniszter.
A tűzoltók szabályosan jártak el az első robbanás után
A belügyminisztériumnál válságstábot állítottak fel, amelynek tagja volt Marcel Ciolacu miniszterelnök és Cătălin Predoiu belügyminiszter is. Az első robbanás után Bukarest-Ilfov megye tűzoltóparancsnokai irányították a beavatkozást, majd a helyszínre érkezése után Raed Arafat, a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztályának vezetője vette át a parancsnokságot – írja az Agerpres.
Arafat azt nyilatkozta, hogy a tűzoltók szabályosan jártak el az első robbanás után: a tűz terjedésének megakadályozására, a lakosság kimenekítésére és a károk mérséklésére koncentráltak. A tüzet ugyanis nem is próbálhatták meg teljesen eloltani mindaddig, amíg a gáz el nem égett. A következő tartály felrobbanását az ilyenkor szokásos eljárás szerint úgy igyekeztek megakadályozni, hogy megpróbálták lehűteni. „Azonban sajnos a tartály felrobbant”.
Hozzátette, a ciszterna hűtéséhez három tűzoltórobotot vetettek be, hogy minimálisra csökkentsék a személyi sérülés veszélyét, és amikor a robotok működésbe léptek, a tűzoltók visszavonultak a helyszínről. „Sajnos vannak kockázatos beavatkozások. Ha önök olyan beavatkozásokat akarnak, amelyek nulla kockázatot jelentenek a tűzoltókra nézve, akkor nem tudják, miről beszélnek. Itt tűzről, robbanásokról, bajokról van szó. Nem lehet arra számítani, hogy a tűzoltók semmilyen veszélynek nincsenek kitéve” – mondta Arafat.
A tűzoltóknak és a csendőröknek a beavatkozás közben azzal is foglalkozniuk kellett, hogy távol tartsák a sajtó képviselőit a helyszíntől, mert különben „sajnos újságírók is lettek volna az áldozatok között”, mondta.
Az állomást még 2020-ban bezárták, mert elveszítette a tűzvédelmi engedélyét
A legfőbb ügyész vasárnap este bejelentette, hogy az ügyészség vizsgálja a szombat este felrobbant crevediai LPG-állomást működtető vállalkozás tevékenységét és azt is, hogy milyen ellenőrzéseket végeztek a hatóságok a telephely 2020-as bezárása után.
Sajtótájékoztatóján Alex Florenţa elmondta, az LPG-állomást működtető cégnek 25 telephelye van az országban. Ezek egyike a crevediai, amelyik azonban 2020-ban elveszítette a tűzvédelmi engedélyét, ezért a hatóságok a bezárását kérték.
A legfőbb ügyész közlése szerint szombat este a crevediai telephelyen négy olyan nepáli származású alkalmazott tartózkodott, akiket a munkaszerződésük szerint más munkapontokon foglalkoztatott a cég.
Drónfotó a robbanás helyszínéről Forrás: Hotnews.ro
A robbanások előzményeiről elmondta: szombaton a telephelyre három tartálykocsi érkezett, az egyik színültig volt gázzal. Ez utóbbi kamion sofőrje a jármű kerékhibájára hivatkozva át akarta tölteni a gázt egy másik tartálykocsiba, és egy másik sofőrrel együtt az ehhez szükséges tömlőt is felszerelte. A művelet közben eddig még tisztázatlan körülmények között egy tűzforrás miatt lángra lobbant a tartálykocsi. A két sofőr riasztotta a négy nepáli alkalmazottat, hogy segítsenek nekik eloltani a tüzet és leállítani a forgalmat a telephely melletti úton, ám ekkor a tartálykocsi felrobbant – részletezte az eddigi vizsgálatok eredményeit Alex Florenţa.
A legfőbb ügyész hozzátette, hogy a nyomozás gondatlanságból elkövetett rongálás bűncselekményére is kiterjed. A vizsgálatokat megnehezíti, hogy a további gázszivárgások veszélye miatt a helyszínt a katasztrófavédelem lezárta.
Alex Florenţa elmondta azt is, hogy a rendőrség több tanút kihallgatott és házkutatásokat tartott, többek között a crevediai polgármesteri hivatalban és az LPG-állomás két tulajdonosának otthonában.
Nyomoz a DNA
A korrupcióellenes ügyészség (DNA) hivatali visszaélés gyanújával vizsgálódik a crevediai robbanások ügyében, tudta meg vádhatósági forrásokból az Agerpres. A DNA szerint a LPG-állomás ellenőrzésével megbízott hatóságok tisztviselői követhettek el korrupciós bűncselekményeket. Az ügyészek egyelőre a gyanú megalapozottságát vizsgálják.
Az Országos Környezetvédelmi Ügynökség (ANPM) szerint a felrobbant LPG-állomás már közel három éve nem rendelkezik környezetvédelmi engedéllyel sem. A létesítményt működtető cég 2020. október 14-én hivatalos átiratban arról értesítette az ANPM-t arról, hogy a crevediai munkapontján beszüntette a tevékenységét.
Az ügynökség közölte, hogy a Flagas Kft.-nek 2016. május 3-án bocsátottak ki környezetvédelmi engedélyt autógáz-töltőállomás működtetésére a crevediai telephelyén, ami 2021. május 3-án lejárt. A dokumentum szerint a cég mindössze egy 5.000 literes tartályra és egy LPG-kútra kapott engedélyt az ANPM-től.
A Flagas Kft.-ben társtulajdonos Caracal PSD-s polgármesterének, Ion Doldureának a Ionut Doldurea nevű fia. Ion Doldurea előzőleg elhárítóan nyilatkozott, azt mondta, a sérültek és a tűzoltók problémája, majd bocsánatot kért és lemondott (szó szerint s-a autosuspendat, azaz felfüggesztette saját magát – szerk. megj.) tagságáról és így a kormánypártban betöltött tisztségeiről is, ám továbbra is polgármester maradt. A caracali polgármester mindkét fia, és korábban ő maga is hasonló bizniszekben volt érdekelt, sajtóinformációk szerint megötszázszorozták a vagyonukat.
Hétfő reggel
a DN 1A jelzésű országúton még mindkét irányban szünetelt a közúti forgalom, írja az Agerpres az Infotrafic tájékoztatására hivatkozva. A forgalmat elterelik Ploieşti – DC 77A – DJ 701B – DN 7 Tărtăşeşti irányban, illetve a másik fele a DJ 101B Periş – Tâncăbeşti – DN 1 szakaszra.