Cigányoznának az emberjogos szenátorok
MEGOSZTÓ
Tweet
Tízmilliárdokba került az emigráció
3,5 millió személy hagyta el az országot az elmúlt 40...Elmaradhat Nyirő József újratemetése?
A Külügyminisztérium felkérte a Szállításügyi...RMDSZ: Kövér László ne vegyen részt erdélyi kampányokon
Nyílt levélben utasítja el az RMDSZ főtitkára, hogy...
ÍRTA: UH.ROA képviselő azzal indokolja a változtatás szükségességét, hogy nemzetközi szinten elterjedt tévhit az, hogy Románia a romák országa. Szerinte nyelvtanilag ez még logikusnak is tűnhet egy olyan ember számára, aki nem rendelkezik elegendő információval az országról – írja a manna.ro.
Frunda György, az emberi jogokért felelős bizottság elnöke szerint a görög nyelvből származó cigány kifejezés igenis pejoratív. Felhívta a bizottságok figyelmét arra, hogy nemzetközi szerződések írják elő: minden egyes nemzetnek jogában áll saját magát elnevezni. A romák ezt meg is tették, több országból gyűltek össze első Világkongresszusukra 1971-ben, Londonban, és romáknak kiáltották ki magukat.
Frunda szerint nagy esély van arra, hogy az Emberi Jogok Európai Bírósága elítéli majd Romániát, ha a javaslat törvényerőre emelkedik.
A Román Akadémia szerint a cigány, a kulturális minisztérium szerint a roma a helyes kifejezés, a külügyminisztérium pedig azt továbbította a kormánynak, hogy tulajdonképpen mindegy, milyen kifejezést hivatalosít Románia, mert külföldön úgyse fogja elérni a kívánt hatást a nevek felcserélése.
A javaslat ezután kerül a szenátus plénuma elé, a végleges döntést pedig a képviselőház hozza meg.