Alexandru Bărbulescu: rugalmas vagyok, de nem befolyásolható
Remélem, nem hoztak rossz döntést – válaszolta a városmenedzser arra a kérdésre, hogy miért rá esett a választás. Mi is reméljük.

A legutóbbi soros tanácsülésen jelentette be Szakács-Paál István polgármester, hogy Székelyudvarhelynek új városmenedzsere van: Alexandru Bărbulescu.
Kíváncsiak voltunk, ki ő, honnan érkezett, milyen szakmai tapasztalatokkal vág bele ebbe a feladatba, és mit gondol arról a szerepről, amit mostantól betölt.
Beszélgettünk vele arról is, milyen elvek mentén szeretne dolgozni, hogyan látja a beruházási és fejlesztési feladatokat, és mit tenne akkor, ha szakmai álláspontja nem esne egybe a politikai vagy közösségi elvárásokkal.
Hazatérésből hivatás
Mesélj egy kicsit magadról: honnan jöttél, mi vezetett idáig, hogy Udvarhely városmenedzsere legyél?
Ez nem egy olyan karrierlépés volt, ami bele volt számítva. Ez az egész talán onnan indult, hogy idén úgy döntöttünk a feleségemmel, hogy haza szeretnénk költözni Udvarhelyre.
Ennek több oka is volt, de legfőképpen az, hogy mindig is itthon éreztük magunkat a legjobban. Annak ellenére, hogy nagyon sok évet éltünk Kolozsváron, mindig hazajártunk, hetes–kéthetes gyakorisággal. Az út fárasztó, de itthon van a család, talán ez volt a legfőbb tényező.

Az első fázisban nem is gondoltam igazából a városmenedzseri állásra. Úgy költöztem haza, hogy továbbra is az „országnak” fogok dolgozni, mivel a cég, ahol dolgoztam, minden nagyvárossal dolgozott.
Lehetőség adódott arra, hogy a polgármester úrral találkozzak, a beszélgetések és annak alapján, hogy én hol tudnék pluszt nyújtani, lassan-lassan felépült ez az opció.
Miért vállaltad el, hogy városmenedzser leszel?
Ez egy lassan felépülő dolog volt, a polgármesterrel együtt úgy véltük, hogy legfőképp itt tudnék érvényesülni és a legtöbbet segíteni. Éppen ezért a fejlesztési és beruházás igazgatóság a legfőbb tevékenysége most a fő felelősségem.
Ennek ellenére azt azért zárójelben elmondanám, ahogyan elmondtam a tanácsülésen is, hogy remélem jó partnere tudok lenni mindazoknak, akik továbbra is fejleszteni akarják és előbbre vinni városunkat. Ez valamilyen szinten személyes is, mert udvarhelyi vagyok, és egy olyan fajta ember, aki szeret lényeges, hatásos dolgokat teremteni.
Talán innen jött az a vágy is, hogy próbáljak lényeges dolgokat létrehozni.
Milyen alapelvek mentén szeretnél dolgozni ebben a szerepben?
Szeretném, ha átlátható és hatékony lenne az, amit elvégzek. Persze ezt még kell adaptálnom, annak függvényében, hogy mik és melyek lesznek még az igények.
Nem egy könnyű feladat.
Legfőképp amiatt, mivel a közigazgatás, az állami apparátus egy elég lassú, nem mozgékony, bürokrata rendszer, és nem lehet megváltoztatni a világot egy emberként, viszont lehet azzal tervezni, hogy hogyan működik. Úgy vélem, ha alaposan előre tervezünk, akkor meg tudjuk oldani azt, hogy ez a lassú rendszer „felgyorsuljon.”
Zöld épületektől a városházáig
Udvarhelyi születésű vagyok, itt nőttem fel, itt jártam iskolába, itt jártam kézilabdázni, jó pár évet. Az általános iskolát a Móra Ferencben jártam ki, majd a Palló Imrében tanultam, aztán Marin Preda Elméleti Líceumban.
Kolozsváron a Műszaki Egyetemen (UT) végeztem, mint építőmérnök, majd ott is mesteriztem, a zöld épületek témájával foglalkoztam.

Kolozsváron dolgoztam mindez idő alatt két nagyobb cégnél. Az egyik technikai szakértői vizsgálatokat csinált, az épületeknek a technikai strukturális felmérésével és azoknak a földrengési veszélyeztetettségi kategóriába való besorolásával foglalkoztam országszinten.
Majd egy olyan céghez mentem át, ahol bizonyos értelemben azzal dolgoztam, mint amivel itt is fogok: projektek behozatalával, amelyek főleg épületeket, energetikai felújításokat érintenek. Leginkább az energetikai hatékonyság körül forogtak a szakvéleményeim az elmúlt 3-4 évben. Mivel most épp ez keresett, lényeges.
Sokat dolgoztam szinte minden nagyobb városnak, legfőképp polgármesteri hivatalokkal és más közintézményekkel is. Szóval valamilyen szinten nem újdonság az, ahogyan működik az állami adminisztráció. Viszont ezt az egészet eddig a másik oldalról éltem meg.
Számos kutatóprojektben vettem részt uniós, illetve országos szinten is, konferenciákon, műhelyeken tartottam beszédeket nagy körben, legfőképp az energiatakarékosság szempontjából.
Miért foglalkoztat ez ennyire a zöld energia?
Ennek szerintem aránylag egyszerű magyarázata van: a legtöbb pénz, ami az elmúlt időszakban, volt és a következőben lesz, ez alatt a burok alatt volt bevonva. Ez egy hatalmas nagy uniós mozgás, amit nagyon komolyan támogatnak pénzzel.
Ennek az eredménye nem csak az, hogy energetikailag fel lesz újítva valami, legyen az közintézmény vagy bármi más, hanem az is, hogy lényegében pénz fektetődik be abba, hogy napirendre hozzuk azokat az infrastruktúráinkat, meg épületeinket, amelyekre másképp talán nem lett volna keret.
Mozgat olyan szempontból is, hogy ez a jövő. Egy fejlett országban élünk, ez az irány van megadva, ezt az irányt kell kövessük mi is.
Amit tudok, megteszek
Hogy nézett ki az alkalmazásod folyamata?
Már nem is emlékszem pontosan, az volt, hogy szükség van a városházán fiatal, lelkes munkaerőre. Ennek alapján kerültem megbeszélésekre.
A városháza hívott meg téged?
Igen. A családi kör tudta, hogy vissza tervezünk költözni. Az első gyűlésen nemcsak a polgármester volt jelen, hanem az osztályvezetők is. Nem volt meg az, hogy mi lesz ennek az eredménye, én sem tudtam, ők sem tudták, viszont a beszélgetések alapján, és annak alapján, amit el tudtam mondani, hogy szakmailag és kapcsolatilag tudok én nyújtani, azokból a beszélgetésekből született ez a döntés.
Szerinted miért épp rád esett a választás? Miért kerestek meg téged?
Nem én vagyok a legalkalmasabb, hogy megválaszoljam ezt a kérdést. Remélem, hogy nem hoztak rossz döntést.

Nem tűnök egyértelmű választásnak, de bizalmat nyújtottak azzal, hogy engem választottak, amivel nem akarok visszaélni.
Azt el tudom mondani, hogy amit én fogok tudni nyújtani, azt biztos fogom nyújtani.
Szerinted mi tesz téged alkalmassá?